BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ARA GÜLER SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy: "Bu ülkenin bir büyük ismi Yaşar Kemal, 'Onun fotoğrafları büyük bir Anadolu destanıdır' demişti. Sadece fotoğrafları değil o da başlı başına Anadolu destanıydı"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ara Güler'e ilişkin, "Bu ülkenin bir büyük ismi Yaşar Kemal, 'Onun fotoğrafları büyük bir Anadolu destanıdır' demişti. Sadece fotoğrafları değil o da başlı başına Anadolu destanıydı." dedi.

Tedavi gördüğü Florance Nightingale Hastanesi'nde, 90 yaşında vefat eden usta foto muhabiri Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye kilise kapısına kadar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de eşlik etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 17 Ekim'de yaşamını yitiren usta foto muhabiri Ara Güler için Galatasaray Meydanı'nda düzenlenen törende, duayen foto muhabirinin her ne kadar sanatçı olarak tanımlamasa da imzasını attığı her çalışmanın sanat eseri olduğunu söyledi.  

Ara Güler'in Türkiye'nin gurur kaynağı ve markası olduğunu aktaran Ersoy, "Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından birisi olarak nitelendirildi. Tarihte çok az insana atfedilen 'Leica üstadı' unvanını aldı. Ülkemizin yaratıcı fotoğrafçılığının uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisiydi. 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı, onun elinden fotoğraflandırıldı." ifadelerini kullandı. 

İstanbul ve Mimar Sinan'ın eserlerinin Ara Güler için apayrı bir yeni olduğunu aktaran Ersoy, "Memleketiydi İstanbul. Hep orada yaşamak istedi. Başka hiçbir yere gitmedi. Çünkü hatıraları oradaydı. 'Hatıraların olduğu yere memleket denir.' derdi. İstanbulluydu, bir tarafı Osmanlıydı, kendi tanımlamasıyla. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Objektifi ile tarih yazdı, eserleriyle yaşayacak' diyor. Fotoğrafın ötesindeki adı için 2 milyona yakın kare, her biri sanat eseri, her biri başyapıt niteliğinde. Kendi deyimiyle geçmişten geleceğe ayna tutan büyük usta eserleriyle sonsuza dek yaşayacak." diye konuştu. 

Güler'in keşfettiği Afrodisias Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olduğunu ve kültürel varlıklar konusundaki farkındalığın oluşmasında büyük katkılar sağladığını dile getiren Ersoy, "Bu ülkenin bir büyük ismi Yaşar Kemal, 'Onun fotoğrafları büyük bir Anadolu destanıdır' demişti. Sadece fotoğrafları değil o da başlı başına Anadolu destanıydı. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı. 

Fotoğraflarıyla Tarihi Zapt Etti 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye'nin en önemli değerlerinden birini uğurladığını kaydederek, "Fotoğraflarıyla tarihi zapt etti. İnsan hayatının ve dertlerinin şahidi olan bir derviş gibi yaşadı ve ömür sermayesini bir mücevher gibi işledi. AK Parti Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız adına, AK Parti yönetimi adına milletimize ve bütün insanlığa başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin." ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

(20.10.2018)