T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN NUMAN KURTULMUŞ ORDU’DA

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Okullar nihayetinde diplomayı verir, mezuniyet, meslek verir ama iyi adamları, iyi insanları yetiştiren okul-aile-çevresi ve toplumun kendisidir.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, memleketi Ordu’da, ilde eğitim öğretim hizmeti verilen okulların, okul aile birliği başkanlarıyla toplantı yaptı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, son üç yılda merkezi hükumet tarafından Ordu’ya yapılan yatırımların toplamının yaklaşık 4 milyar lira olduğunu belirtti ve “Eğitim alanında yapılan yatırımlar ise 241 milyon liradır. Bu süre içerisinde bin 658 derslik yapılmıştır, yeni okullar açılmıştır.” dedi.

Okulların çocuklara, gençlere sadece bilginin öğretildiği mekanlar olmadığını ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Artık öyle bir dönemdeyiz ki, dünyanın neresinde hangi bilgi varsa buna ulaşmak mümkün. Tabii ki, öğrencilerimizi kendi çağlarındaki sorunlarla baş edebilecek donanımda kılacağız. Ama bilginin yanında mutlaka kişisel özelliklerinde gelişmesini sağlayan en ana kurum ve en temel müesseselerden birisi okullarımızdır. Okul sadece bilginin öğretildiği bir yer değil. İnsanlara karakter özelliklerinin ve güzelliklerinin bir şekilde anlatıldığı, gösterildiği bir mekandır. Bu anlamda okullarımızın her biri aynı zamanda bir irfan mektebidir.”

“Sadece diploma sahibi olmak, sadece okulları bitirmek, sadece belli alanlarda meslek sahibi olmak yetmiyor.”  diyen Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Bu milleti büyük, güçlü bir millet yapan özellikleri de sonraki nesillere mutlaka taşımak mecburiyetindeyiz. Yardımlaşmayı, dayanışmayı, komşuluğu, akrabalığı, insanlara iyilik yapmayı, kimse görmeden, eskilerin tabiriyle sağ elin verdiğini sol eli görmeyecek şekilde fakir fukaraya kol kanat germeyi, yolda kalmışı korumayı, kimsesize, muhtaca destek olmayı bunların hepsini sonraki nesillere öğretmemiz lazım. Çoğumuz gençliğimizde, çocukluğumuzda pervazlara konan kuşlara ya yem ya da su vermişizdir. Kapının önündeki sokak hayvanlarına su vermişizdir. Şimdi çocuklarımızın, bunu bu milletin temel terbiye özelliklerinden birisi olarak öğrenmesi, özümsemesi lazım. Bunlar sadece kitaplarda öğretilen şeyler değildir. Okulların bu anlamda da insani eğitimi fevkalade güçlü bir şekilde öğretmesi, bunları özümsetmesi gerekiyor. Kısacası dünyayı bilen, kendini bilen, Rabbini bilen, Rabbinin yarattıklarını bilen ve memleketini, örfünü, adetini, geçmişini bilen irfan ve hikmet sahibi gençler yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Bunun merkezi okullardır. Ama sadece okullar değildir. Okullar nihayetinde diplomayı verir, mezuniyet, meslek verir ama iyi adamları, iyi insanları yetiştiren okul-aile-çevresi ve toplumun kendisidir.”

Bakan Kurtulmuş, konuşmasının ardından, okul aile birliği üyelerinin sorularını yanıtladı, taleplerini ve önerilerini dinledi.

Bakan Numan Kurtulmuş, toplantı sonrasında “Harameyn-Hac Mukaddes Yolculuk” sergisini gezdi.

(14.12.2017)

  • 2.jpg
  • 5.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg
  • 10.jpg
  • 9.jpg
  • 8.jpg
  • 7.jpg
  • 6.jpg