T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

“BAŞKENTİ KUDÜS OLAN FİLİSTİN’İ SAYGIYLA SELAMLIYOR, O İMZAYI TANIMIYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Dünyada bir çatışma ekseni oluşturmaya çalışıyorlar." 

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye, savaş lobilerine ve savaş tamtamlarını çağıran lortlara karşı barışı savunan bir ülkedir.” 

Bakan Kurtulmuş: “Amerika’daki savaş tamtamlarının çağrısına uyan Sayın Başkan Trump, Orta Doğu’yu yeniden ateşe atacak, son derece tehlikeli ve tehditkâr bir karara imza atmıştır.”  

Bakan Kurtulmuş: “Bu imzayı atarken de şov yaparak atmıştır. O imza, Orta Doğu’da yeni savaşların kapısını açan bir imzadır. O imza yeryüzünü sömürgeleştirmeye çalışan siyonist lobilerin emrine girdiğini ilan eden bir imzadır. O imza, on yıllar boyunca Orta Doğu’da adam yerine konulmayan Filistin halkını ezmek için atılmış olan bir imzadır.” 

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından Travel Turkey İzmir–Turizm Fuar ve Kongresi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın dün almış olduğu karara ilişkin bir açıklama yapan Bakan Kurtulmuş, “O imzayı tanımıyoruz ve başkenti Kudüs olan Filistin devletini saygı ve onurla selamlıyoruz.” dedi. 

Dünyada aslında iki farklı aksın mücadele ettiğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, bunlardan bir tanesinin elindeki gücü kullanarak, gücünü politik, askeri ve dış politika güçleriyle kuvvetlendirmeye çalışarak, çatışmaya, savaşa ve ülkeler arasında bir takım gerginliklere dayalı olarak gücünü tahkim etmeye çalışan savaş cephesi olduğunu kaydetti.    

Amerika’nın işgaliyle birlikte, 90’lı yılların başında, vekalet savaşlarını kullanarak bölgede ve dünyada bir çatışma ekseni oluşturmaya çalışıldığını söyleyen Bakan Kurtulmuş, bunun karşısında, dünyanın her yerinde barışı savunan ve barıştan yana olan ülkeler ve grupların da var olduğunu ifade etti. 

Türkiye’nin savaş lobilerine ve savaş tamtamlarını çağıran lortlara karşı barışı savunan bir ülke olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, “Orta Doğu’da da bütün dünyada da hakkaniyete ve adalete dayalı bir barışı savunuyoruz.” dedi ve şunları söyledi:

“Amerika’daki savaş tamtamlarının çağrısına uyan Sayın Başkan Trump, Orta Doğu’yu yeniden ateşe atacak son derece tehlikeli ve tehditkâr bir karara imza atmıştır. Bu imzayı atarken de şov yaparak imza atmıştır. O imza, Orta Doğu’da yeni savaşların kapısını açan bir imzadır. O imza, yeryüzünü sömürgeleştirmeye çalışan siyonist lobilerin emrine girdiğini ilan eden bir imzadır. O imza, on yıllar boyunca Orta Doğu’da adam yerine konulmayan Filistin halkını ezmek için atılmış bir imzadır. Bu imzayı kabul etmiyor, tamamen reddediyor ve başkenti Kudüs olan Filistin devletini saygıyla, onurla selamlıyoruz.”     

(07.12.2017)

  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 1.jpeg