T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN KURTULMUŞ’TAN ABD’YE KUDÜS TEPKİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, twitter hesabından ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı yönündeki açıklamasına sert tepki gösterdi. 

Kurtulmuş’un açıklaması şöyle: 


“ABD Başkanı’nın bu sorumsuz açıklaması Ortadoğu’yu tekrar ateşe atma girişimidir. Neredeyse tüm kabinesi istifa eden ve senato karşısında hesap veren bir liderin, kan ve savaş üzerinden iktidarını kurtarma çabasından başka birşey değildir. 

Eminim ki, Trump, bu sorumsuzca kararı için de ABD halkına ayrıca hesap verecektir. Bu rezilce kararı şiddetle tel’in ediyorum. 

Filistin’in özgürlüğünden ve Bağımsız Filistin Devleti’nden asla taviz vermeyeceğiz. Kudüs, tüm halkların, tüm dinlerin ve özgür Filistin Devleti’nin başkenti olarak kalmaya devam edecektir.

Demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe ve adalete değer veren tüm ülkeleri, Trump’ın bu sorumsuz açıklamasını protestoya ve mazlum Filistin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

ABD’nin yetkili kurumlarını da, ülkelerinin kurucu değerlerini ayaklar altına alan bu sorumsuzca açıklamanın karşısında olmaya davet ediyoruz."
(06.12.2017)