T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN KURTULMUŞ: “TURİZMDE ARTIK 3. EVREYE GEÇİYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Turizmde stratejilerimizi özel sektör odaklı geliştiriyoruz.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “İki asırlık büyük uykudan yeni yeni uyanıyoruz. Bunun için alacağımız daha da çok mesafe var.”

Bakan Kurtulmuş: “Bürokrasinin labirentlerinde kaybolmadan, mazeret üretmeden yolumuza devam edeceğiz.”


3. Turizm Şûrası için Ankara’da bulunan il kültür ve turizm müdürleriyle bir istişare toplantısı yapan Bakan Numan Kurtulmuş, turizmde artık üçüncü evreye geçtiklerini dile getirerek, turizm stratejilerini özel sektör odaklı olarak geliştireceklerini söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ankara’da bir otelde düzenlenen “İl Kültür ve Turizm Müdürleri İstişare Toplantısı”na katıldı. 

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, geçtiğimiz yıl turizm rakamlarının en düşük seviyesine ulaştığını ancak bu yılın ilk 9 ayında 26 milyon turist ve 20 milyar doları aşkın gelirle, yıl sonunda 31,4 milyon turist, 26 milyar dolar turizm geliri rakamlarına ulaşacaklarını dile getirdi. 

Avrupa’daki İslam karşıtlığı ile Türkiye düşmanlığı, negatif algı operasyonları ve Rusya ile yaşanan uçak kriziyle turizmde oluşan türbülansa rağmen bugün gelinen noktanın ümit verici olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin günümüzde altyapı bakımından dünyanın sayılı ülkeleriyle rekabet edebilecek seviyede olduğunu söyledi. 

Turizm stratejilerini özel sektör odaklı bir anlayışıyla geliştireceklerine işaret eden Bakan Kurtulmuş, dünyanın en zengin arşivi ve kütüphanesi olarak tasvir ettiği Anadolu’nun dünya ölçeğinde tanınırlığının arttırılması için il kültür ve turizm müdürlerine çok büyük sorumluluklar düştüğünü kaydetti.

Turizm ile kültür bölümlerinin birbirinden farklı alanlar olmakla birlikte, her ikisinin de birlikte yürütülmesi gerektiğinin önemini anlatan Bakan Numan Kurtulmuş, millî kültürel unsurların yeniden diriltilmesi, canlandırılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Bürokrasinin Labirentlerinde Kaybolmadan, Mazeret Üretmeden Yolumuza Devam Edeceğiz

“Dünyanın en geri modernleşmesi Türk modernleşmesidir” diyen merhum Şerif Mardin’in sözünü hatırlatan Bakan Kurtulmuş, Türkiye’deki bu modernleşmenin Anadolu’nun köklerinden kopmak, değerlerinden uzaklaşmak şeklinde algılandığını söyledi ve “Bundan dolayı aslında büyük bir insanlık zenginliği olan bu toprakları tanıtamadık. Ancak yeni yeni kendimize geliyoruz. İki asırlık büyük uykudan yeni yeni uyanıyoruz. Bunun için alacağımız daha çok da mesafe var.” dedi.

Bakanlığın il kültür ve turizm müdürlerinin sadece basit bir meselenin takipçisi olmadıklarının altını çizen Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin millî bağımsızlığının önemli alanlarından kültür alanının da takipçisi olduklarını dile getirdi.

Anadolu’da ne varsa bunların ortaya çıkarılması, bunların değerinin artırılması, daha zengin bir hale getirilmesi için il kültür ve turizm müdürlerine, hep birlikte, gece gündüz gayret sarf etmeleri mesajını ileten Bakan Kurtulmuş, “Bürokrasinin labirentlerinde kaybolmadan, mazeret üretmeden yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Özel sektör odaklı turizm stratejilerine yönelmekle birlikte, hem turizm hem kültür alanlarının gerektirdiği hususları illerinde özveriyle yerine getirmelerini il kültür ve turizm müdürlerinden isteyen Bakan Kurtulmuş, bu dönemde daha aktif çalışacaklarını ancak bu süreçte kendilerini dinamik tutacak olan amatör ruhu kaybetmemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, daha sonra il kültür ve turizm müdürlerinden çalışmaları hakkında bilgiler alarak, önerilerini dinledi.

(02.11.2017) 
 

 • 1.jpeg
 • 10.jpeg
 • 11.jpeg
 • 12.jpeg
 • 2.jpeg
 • 3.jpeg
 • 4.jpeg
 • 6.jpeg
 • 7.jpeg
 • 8.jpeg
 • 9.jpeg