T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SEKTÖRÜ EĞİTİMLERLE DESTEKLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen “İşbaşı Eğitim Kursları” ile “Kişisel Gelişim Seminerleri”ni başarıyla tamamlayan turizm sektörü çalışanları sertifikalarını aldı.

Bakanlığa bağlı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün yaygın turizm eğitimi faaliyetleri kapsamında düzenlenen kursları tamamlayan 82 sektör çalışanı sertifika almaya hak kazandı. Ön büro, kat hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi, yiyecek üretimi, yönetici eğitimi ve kişisel gelişim konularında eğitimlere katılan kursiyerler, düzenlenen törenle belgelerini aldı.

Törene, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş,  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman ve sektör temsilcileri katıldı.

Konaklama ve yeme içme işletmelerinde hizmet veren sektör çalışanının eğitim ihtiyacı Bakanlığın Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü kadrosunda bulunan usta öğreticiler tarafından verilen eğitimlerle, hayata geçirdikleri ve destekledikleri projelerle karşılanıyor. 

Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü, bugüne kadar yaygın eğitim faaliyetleri kapsamında turizm sektörü çalışanlarının mesleki bilgi ve becerilerinin gelişmesine katkı sağlamak ve turizm eğitimine öncülük etmek amacıyla konaklama, yeme-içme işletmelerinde hizmet veren 90 binin üzerinde sektör çalışanına ön büro, kat hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi, yiyecek üretimi ve yöneticilerin eğitici olarak yetiştirilmesi ve ev pansiyonculuğu eğitimlerini içeren mesleki turizm eğitimleri sundu ve belgelendirme hizmetini sağladı.  

Eğitim faaliyetlerini uluslararası standartlara taşımayı hedefleyen Bakanlık, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü ile de mesleki eğitim kursları, turizm bilinçlendirme seminerleri ve turizmde belgelendirme faaliyetlerini içeren görüşmeler gerçekleştiriyor. 
(26.10.2017)