T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

O KÖYDEKİ ÇOCUKLARI KENDİ MEDENİYETLERİYLE BULUŞTURDU

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve davetlisi olarak ülkemizde bulunan Japon Altes Prenses Akiko, Altes Prens Tomohito anısına dün akşam Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından verilen konseri birlikte dinledi.
 
 
Konser öncesinde Altes Prenses Akiko ve Bakan Ömer Çelik bir süre baş başa görüştü. Bakan Ömer Çelik görüşmede konuğuna 1890 yılında Kuşimoto açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni ’ne, batışın ardından yaşanan anlara, fırkateyndeki ekibe yardımcı olan Japon yetkilileri ve halkına ait fotoğraflardan oluşan bir albüm armağan etti.
 
ALTES PRENS O KÖYDEKİ ÇOCUKLARI KENDİ MEDENİYETLERİ İLE BULUŞTURDU
 
“Benim Bakanlık görevine gelmemden sonra ilk ziyaret ettiğim yerlerden bir tanesi Saygıdeğer Babanızın Kaman-Kalehöyük'te yaptırdığı müze oldu. İfade etmeliyim ki bugüne kadar da beni en etkileyen proje bu olmuştur. Niçin bu kadar etkilendim?
 
Birincisi; dünyanın öbür ucunda Altes Prens gelmiş Anadolu medeniyetinin sırlarının ortaya çıkması için büyük bir proje hazırlamıştır.
 
İkincisi; bu müzenin etrafına dünyanın en büyük ikinci Japon bahçesini yapmıştır.
 
Üçüncüsü; içeri girdiğimde köyün çocuklarının müzenin içerisinde ders çalıştığını gördüm. Ve daha sonra oradaki en değerli seramikleri restore eden, tamir eden ustalar ile tanıştım. Kendilerinin üniversiteden mezun olmadıklarını, burada Doktor Omura' nın yetiştirdiği, o köyde büyümüş çocuklar olduğunu ve bugün dünyanın en değerli seramiklerini tamir ettiklerini, restore ettiklerini kendi gözlerimle gördüm.
 
Ve orada bize şöyle bir mesaj veriyordu Babanız; dünyanın öbür ucundan gelmiş, Anadolu Medeniyetine sahip çıkmış, bunu yaparken o köydeki çocukları da kendi medeniyetleri ile iç içe buluşturacak bir proje ortaya koymuştur.
 
Ve sonra müzeyi gezerken Japon halkının büyüklüğünü gösteren bir fotoğraf ile karşılaştım. Orada müze ilk faaliyete geçtiği zaman kazının başkanlığını bir Türk hocamız, profesör yapıyor. Oraya ömrünü vermiş olan Doktor Omura' nın hocasının ilerleyen yaşlarında ayağa kalkamadığı için ayakkabılarını bağladığını gösteren bir fotoğraf gördüm. Ve Japon halkının büyüklüğü karşısında bir kere daha saygı ve sevgi duydum.”
 
 
ALTES PRENS MİKASA İKİ ÜLKE ARASINDA EBEDİYETE KADAR SÜRECEK BİR KÖPRÜ İNŞA ETTİ
 
“Esasen Japonya ve Japonlar ülkemizde çok özel bir konuma sahiptir. Uzak bir coğrafyada yaşıyor olmamıza rağmen geleneklerimiz, aile yapılarımız birbirine çok benzemektedir. Biz Japonların bizden uzakta yaşayan kendilerinin dostluklarından emin olduğumuz kardeş bir halk olduğunun bilincindeyiz. Ülkelerimizi sürekli olarak bir araya getiren dostluk ve sempati hisleri bizim tarihimizde çok önemli bir yer tutan Ertuğrul Fırkateyni faciasında Japonya halkının Türk denizcilerine gösterdiği yakınlık ve yardımlarla kuvvetlenmiştir. Ve bilahare karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde devam etmiştir. Ertuğrul Fırkateyni'nin resmi görevini tamamlamasından sonra dönüş yolunda geçirdiği elim kaza bir trajedi olarak tarihe geçerken iki halk arasında dostluk tohumları atılmasına vesile olmuştur.
 
Kuşimoto halkının bizim 587 şehit verdiğimiz bu kazada yaralılarımıza gösterdiği yardım ve yakınlık birbirlerini hiç tanımayan, birbirlerinin dilini hiç konuşmayan ve ülkeleri arasında binlerce kilometre olan insanlar arasında dahi son derece içten duygularla dostluklar kurulabileceğini göstermiştir.
 
Kuşimoto halkının yardım severliği o dönem Türkiye’de büyük yankı uyandırmış, Japon halkına karşı sevgi, Japon kültürüne yönelik ilginin de başlangıcını oluşturmuştur.
 
Türkiye ve Japonya arasındaki tarihi dostluk ilişkilerine katkıda bulunan en önemli kültürel çalışmalardan bir tanesine Saygıdeğer Merhum Babanız imza attı. Kaman-Kalehöyük kazıları; Kırşehir’in Kaman ilçesinde Altes Prens Takahito Mikasa’nın 31 Mayıs 1986 tarihinde başlattığı, oğlu Altes Prens Tomohito sayesinde çeyrek asırdan daha uzun süren yurdumuz coğrafyasındaki kadim medeniyetlere ait keşfedilip yeni nesillere aktarılmasına büyük katkı sağlamaktadır.
 
Bu çalışmalarla Altes Prens Tomohito Mikasa’nın samimi dostluğu, kişisel ilgi ve özverisi büyük rol oynamıştır. Kaman-Kalehöyük kazılarının yaptığı katkıların da etkisiyle Türkiye ve halkımız derin hislerle bağlanmış Altes Prens Mikasa iki ülke arasında ebediyete kadar sürecek bir köprü inşa ettirmiştir.
 
Babanızı büyük bir saygı ile anıyorum. Japon halkına Türk halkının ebedi dostluk mesajını iletiyorum. Sizi burada konuk etmekten onur duyduğumuzu iletmek istiyorum. Umarım babanız bugünü büyük bir sevinçle izliyordur, kendisine de en içten duygularımızı Türk halkı adına gönderiyoruz. İkinci ülkenize hoş geldiniz.”
 
Daha sonra, Şef Yoshiyuki Kozu ve Burak Tüzün'ün yönettiği orkestra, Mikasa'nın sevdiği eserleri seslendirdi.
 
Solistler Nobuko Takahashi, Kiyomi İshigaki ve Yuko Mifune'nin sahne aldığı konserin konzertmeisterliğini Bilgehan Erten yaptı.
 
"Joaquin Rodrigo, Wolfgang Amadeus Mozart, Giacomo Puccini, Saint Preux, George Gershwin ve Ulvi Cemal Erkin" den eserler seslendiren konserde, Japon arp sanatçısı Kiyomi İshigaki de performans sundu.
 
(28.04.2014)
 
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (1)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (2)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (3)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (4)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (5)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (6)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (7)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (8)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (9)
  • PRENS MIKASA ANMA KONSERI (10)