T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN KURTULMUŞ 7. ORDU GÜNLERİ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “İddia sahibi ülkelerin, iddialarını sürdürebilmesi için kendi kültürel kökleri üzerine yükselmesi şarttır.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen 7. Ordu Günleri'nin açılışına katıldı.

Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Dernekler Federasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bakan Kurtulmuş, kültürel değerleri tanıtan ve anlatan etkinliklerin önemli olduğunu belirtti.

Günümüzde küresel kültürün yerel kültürü ezdiğini aktaran Bakan Kurtulmuş, “Mutfak alışkanlıklarından, sinemadan, gazetesine, kitap okuma alışkanlıklarına, televizyonuna kadar dünyada hakim olan kültür bütün yerel kültürleri ezip geçiyor.” dedi.

Türkiye gibi çok zengin kültürel değerlere sahip olan bir ülkenin köklerine sahip çıkması gerektiğini belirten Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Bizim gibi iddia sahibi olan ülkelerin millî kültürel bağımsızlığına önem verme mecburiyeti vardır. Millî kültürel bağımsızlığını koruyamayan ülkelerin ekonomik ve teknolojik olarak bağımsız olmaları asla mümkün olmamıştır. Bu topraklarda, son iki asırdır bir büyük kültürel, siyasal mücadele veriyoruz. Ne yazık ki, bu ülkenin aydınları, siyasetçileri, son iki asrı, uzun bir süre aşağılık kompleksi içinde Batı medeniyetinin gölgesi altında geçirdiler. Batı’da ne varsa bunu alıp adapte edersek adam oluruz, zannettiler. Müziğimizden, yemek kültürümüze, çarşı pazardaki alışveriş alışkanlıklarımıza kadar birçok şeyi Batılı anlamda değiştirmeyi marifet zannettik. Onları taklit edersek adam oluruz zannettik. İddia sahibi ülkelerin, iddialarını sürdürebilmesi için kendi kültürel kökleri üzerine yükselmesi şarttır. Son iki asrımız köklerimizden uzaklaşmayla geçti, ne kadar uzaklaşırsak adam olacağımızı zannettik, çok şükür artık derin uykulardan uyandık” 

Bakan Kurtulmuş, konuşmaların ardından etkinlik alanındaki stantları gezdi, vatandaşlarla sohbet etti.

(12.10.2017)

  • O (1).jpeg
  • O (2).jpeg
  • O (3).jpeg
  • O (4).jpeg
  • O (5).jpeg
  • O (6).jpeg
  • O (7).jpeg