T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

“GÜÇLÜ BÜYÜK BİR TÜRKİYE OLUŞTURMAK İÇİN CANLA BAŞLA MÜCADELE EDİYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Biz bölgede Kürt kardeşlerimizin varlığından asla rahatsız değiliz. Bizim kitabımızda etnik ayrımcılık yazmaz. Bu topraklarda hepimiz aynı medeniyetin mensuplarıyız. Biz, tarih boyunca yaşadığı gibi kıyamete kadar birlikte barış içinde yaşanmasını isteriz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya programları kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanat Sokağı’nda yaptırılan Kültür Evi'nin açılış törenine katıldı. Açılışın ardından Bakanlar, Malatya Fotoğraf Makinesi Müzesini de ziyaret etti.

Bakan Kurtulmuş ve Bakan Tüfenkci, daha sonra  kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Malatya Valiliğince düzenlenen Sivil Toplumla Dayanışma Toplantısı'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sivil toplum kuruluşlarının, kendi imkanlarıyla bir araya gelerek, toplumdaki eksiklikleri kapatma amacıyla kurulan kuruluşlar olduğunu söyledi.

Bugün, Türkiye'nin önünün kesilmeye çalışıldığını belirten Bakan Kurtulmuş, “Burada STK'lara önemli görevler düşüyor. İnsanların değerlerine sahip çıkarak, ülkenin daha iyi yerlere gelmesi için çalışacağız. El ele vererek, gönül birliğiyle milletin işlerini yapacağız. Sivil toplum kuruluşlarını kuvvetlendireceğiz. Milletler geldikleri yerleri unutursa gidecekleri istikameti olmaz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını ve güçlü bir devlet olmasının istenmediğini vurgulayan Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Şimdi, Türkiye'yi bir takım sınır dışındaki hareketlerle bloke etmeye çalışıyorlar. PYD, YPG ve benzeri örgütler bir taraftan, DEAŞ ve benzeri örgütler bir taraftan Türkiye'nin üzerine salınıyor. Kuzey Irak'taki bu referandum meselesi inanın ki, Türkiye'yi bu çevrede gölgelemek, bloke etmek içindir. PYD'ye verilen destek, PYD'nin kara gözüne aşık oldukları için değildir. Adım gibi biliyorum, kullanım tarihleri bittiği zaman DEAŞ'ın ismini de, PYD'nin de, YPG'nin ismini de bu salonda kimse hatırlamayacak, onlar da çöp tenekesine atılacaklardır. Ama amaç, şimdi bunları destekleyerek Türkiye'yi meşgul etmeye çalışıyorlar. Bu oyunlara gelmeyeceğiz. Biz bölgede Kürt kardeşlerimizin varlığından asla rahatsız değiliz. Bizim kitabımızda etnik ayrımcılık yazmaz. Bu topraklarda hepimiz aynı medeniyetin mensuplarıyız. Biz, tarih boyunca yaşadığı gibi kıyamete kadar  birlikte barış içinde yaşanmasını isteriz. Bizim karşı olduğumuz bir asır evvel Sevr’i uygulamayı başaramayanların şimdi bir asır sonra eski bir planı getirip masanın üstüne koymalarıdır. Bizim karşı olduğumuz, bölgenin daha fazla bölünmesi parçalanmasıdır, bu coğrafyanın etnik ve mezhebi temelde lime lime edilip doğranmasıdır. 'Böl, parçala, yönet' taktiğinin bir adım ötesinde, 'böl, parçala, yut' taktiğinin uygulamaya konulmasıdır. Milyonlarca Kürt kardeşimizi, hem de birinci sınıf vatandaş olarak bu topraklarda barındıran Türkiye, aynı zamanda Kürtlerin de bölgedeki en büyük devleti, en büyük merkezidir.”

Sivil toplum kuruluşlarının öneminin farkında olduklarını aktaran Bakan Kurtulmuş, “Yolumuz, davamız birdir. Güçlü, büyük bir Türkiye oluşturmak için canla başla mücadele ediyoruz. Önümüzdeki 10-15 yıl istikrarın bu şekilde devam ettiğini şöyle bir düşünün. Türkiye, dünyanın Süper Lig'inde oynayan bir ülke olacaktır. Şu anda tam geçiş sürecindeyiz. Onun için Türkiye'nin üzerindeki baskılar artıyor, artmaya da devam edecek. Ancak hiçbir şekilde korkmadan, yılmadan yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

(11.10.2017)

 • A (1).jpeg
 • A (10).jpeg
 • A (11).jpeg
 • A (12).jpeg
 • A (2).jpeg
 • A (3).jpeg
 • A (4).jpeg
 • A (5).jpeg
 • A (6).jpeg
 • A (7).jpeg
 • A (8).jpeg