T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

"BU VİZE KRİZİ DE GEÇECEK, UNUTULACAK AMA ŞUNDAN EMİN OLUN Kİ; YARIN KARŞIMIZA BAŞKA BİR ŞEY ÇIKACAK”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “(ABD ile vize işlemlerinin karşılıklı askıya alınması) Bu telaş, herhalde FETÖ'cü bazı elamanların, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğunda çalışmış olmasının ortaya çıkmasının verdiği bir telaştır. Herhalde öyle bir telaş olsa gerek.”

Bakan Kurtulmuş: “Biz Suriye'deki, Irak'taki Kürt kardeşlerimizin varlığından asla rahatsız değiliz. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kürtlerin bölgede nüfusunun en kalabalık olduğu, birinci sınıf vatandaş olduğu, eşit vatandaş olduğu bölgedeki en büyük devlettir."


Çeşitli programlara katılmak üzere Malatya’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde müzeye dönüştürülecek olan eski cezaevi binasının temel atma törenine katıldı.

Bakan Kurtulmuş, milletlerin hedefleriyle yürüdüğünü, büyük milletlerin, büyük hedefleri olması gerektiğini belirterek, büyük bir medeniyete sahip olan Türkiye'nin de öyle sıradan hedeflerinin olamayacağının altını çizdi.

Görevlerinin Türkiye'yi güçlü bir ülke haline getirmek olduğunu aktaran Bakan Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Şu anda sağdan soldan Türkiye'nin ayağına çelme takmaya çalışıyorlar. FETÖ bir taraftan, diğer taraftan Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru oluşturmaya çalışıyorlar. Bunu sakın zannetmeyin Suriye, Irak içindir. Orada oluşturulan terör koridoru doğrudan doğruya Türkiye içindir; Türkiye'nin güneyle ilişkisini kesmek içindir. Sevr'de kararlaştırılan bir iş, bir asır sonra tamamlanmaya çalışılıyor. Bunu söylerken şuranın da çok açık ortaya konulması gerekir: Biz Suriye'deki, Irak'taki Kürt kardeşlerimizin varlığından asla rahatsız değiliz. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kürtlerin bölgede nüfusunun en kalabalık olduğu, birinci sınıf vatandaş olduğu, eşit vatandaş olduğu bölgedeki en büyük devlettir. Bizim kitabımızda Türk, Kürt, Arap, Acem diye bir şey yazmaz. Bizim lugatımızda ayrımcılık yok. Bizim karşı olduğumuz şey, Kürtlerin oralarda varlığı değil. Kürt kardeşlerimiz de, Araplar da, Ezidiler de, diğerleri de orada bulunacaklar ve kıyamete kadar inşallah beraber yaşayacaklar. Ama burada bir terör devletine kapı açmak ve o devletin Türkiye'yi bloke etmesini sağlamak oyununa da asla müsaade etmeyeceğiz. Onun için içeride birlik ve dirlik içerisinde olacağız."

Türkiye üzerinde birçok oyun oynandığını ve bu oyunları bozacaklarını ifade eden Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Birisi kalkacak 'Türk vatandaşlarına vize vermiyorum' diyecek. Bunu da sabırla, sükunetle karşılayacağız; ama gereğini de yapacağız. Sen vermiyorsan, ben de vermiyorum. Orası ülkeyse burası da ülke. Türkiye eşit bir ülke olarak gereğini yapar. Ama bu telaş niyedir? 1952'den beri NATO çerçevesinde işbirliğimiz yok mu? Bölgedeki olaylarda stratejik olarak iş birliği içerisinde değil miyiz? Bu telaş, herhalde FETÖ'cü bazı elamanların, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğunda çalışmış olmasının ortaya çıkmasının verdiği bir telaştır. Herhalde öyle bir telaş olsa gerek. Bu telaş bölgede oynanan oyunun farkına vardığımız ve bunun gereğini yaptığımız için ortaya konulan bir telaştır. Herhalde bu telaş, Astana sürecinde Rusya, İran birlikte anlaşarak, Suriye'deki sorunun çözülmesi için inisiyatif aldığımıza dair bir telaştır. Bunların ne olduğunu, ne anlama geldiğini biliyoruz. Ama tehenni ile suhuletle ve sükunetle süreci karşılıyor, büyük bir devlet olmanın gereğini de yerine getirmeye gayret ediyoruz. İnşallah bu vize krizi de geçecek, bir müddet sonra unutulacak ama şundan emin olun ki; yarın karşımıza başka bir şey çıkacak."

Büyük ülke olmanın bedelleri olduğunu anlatan Bakan Kurtulmuş, "Bu bedeli ödeyerek milletimize yakışır şekilde korkmadan, yılmadan bir adım geri adım atmadan büyük ülke, güçlü Türkiye olma hedefinde yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Bakan Kurtulmuş, temeli atılan kültür evinin hayırlı olmasını dileyerek, "Keşke bütün cezaevlerini böyle güzel kültür evleri haline dönüştürebilsek. Keşke bu ülkede cezaevleri yapmak yerine daha fazla kültür evleri yapma imkanımız olsa diye temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Kurtulmuş diğer protokol üyeleriyle birlikte butona basarak kültür evinin temelini attı.

Tören sonrasında Bakanlar, Battalgazi ilçesinde, müzeye dönüştürülmesi planlanan tarihi askerlik şubesi binasındaki restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulundu. Programları çerçevesinde Malatya Anadolu İmam Hatip Lisesindeki etkinliğe de katılan Bakan Kurtulmuş öğrencilere aşure dağıttı. Ardından da Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Başkan Ahmet Çakır'dan kentle ilgili bilgi aldı. 

(11.10.2017)

 • C (1).jpeg
 • C (10).jpeg
 • C (11).jpeg
 • C (12).jpeg
 • C (2).jpeg
 • C (3).jpeg
 • C (4).jpeg
 • C (5).jpeg
 • C (6).jpeg
 • C (7).jpeg
 • C (8).jpeg
 • C (9).jpeg