T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN KURTULMUŞ ÖZBEKİSTAN BAŞBAKAN YARDIMCISI KOÇKAROV İLE BİR ARAYA GELDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “İki büyük kültürün, İslam dünyasının iki büyük akımını temsil eden Türkiye ve İran’ın bölgede daha fazla toparlanma, daha fazla birleşme, sorunları çözme iradesini ortaya koymasının bölge barışına büyük katkısı olacaktır.

Bakan Kurtulmuş: “Önümüzdeki dönemde Emir Han’ı (Aamir Khan) Türkiye’nin tanıtım yüzlerinden birisi olarak değerlendirmeyi ümit ediyoruz.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Koçkarov başkanlığındaki Özbekistan heyeti ile bir araya geldi.

Bakan Kurtulmuş, Ankara Palas Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilen görüşme öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldığı İran ziyaretinin sorulması üzerine, Tahran görüşmelerinin hem zamanlaması hem de içeriği itibariyle önemli olduğunu belirtti.

İki ülkenin müşterek noktalarda buluşmasının bölge barışının sağlanması ve sorunların çözülmesi konusunda değerli olduğunu vurgulayan Bakan Kurtulmuş,  şöyle devam etti:

“Öncelikle Kuzey Irak’taki, bizim için gayrimeşru olan bu referanduma karşı her iki ülkenin, bölgenin önemli gücü olan iki büyük ülkenin, ortak bir tavır geliştirmiş olması önemlidir. Ayrıca sadece Kuzey Irak’taki gelişmelere karşı değil, bölgedeki diğer gelişmeler çerçevesinde de Türkiye ve İran’ın müşterek noktalarda buluşması, bölge barışının sağlanması ve bölgedeki sorunların çözülmesi bakımından fevkalade değerlidir, önemlidir. Bölgede uzunca bir süredir devam eden mezhep ve etnik köken temelinde çatışmaların, ayrışmaların, parçalanmaların söz konusu olduğu bir siyasal süreç yaşıyoruz. Tam tabiriyle bir siyasi altüst oluş süreci yaşıyoruz 90’lı yılların başından itibaren. İki büyük kültürün, İslam dünyasının  iki büyük akımını temsil eden Türkiye ve İran’ın bölgede daha fazla toparlanma, daha fazla  birleşme, sorunları çözme iradesini ortaya koymasının bölge barışına büyük katkısı olacaktır. Sadece bu açıdan dahi değerlendirilse dünkü Tahran ziyaretinin önemli bir mutabakat oluşturduğu en azından bakış açılarını yakınlaştırdığı ortadadır.”

-Aamir Kahan’ın Türkiye’ye Gelmesi

Bakan Kurtulmuş, bir gazetecinin ünlü Bollywood yıldızı Aamir Khan’ın Türkiye ziyaretini sorması üzerine ise şunları söyledi:
 
“Öncelikle Türkçesi ile Emir Han, İngilizce Aamir Khan diye telaffuz ediyorlar. Emir Han’ın Türkiye’ye gelmiş olması son derece güzel sevindirici bir gelişme.  Bakanlığımızın misafiri olarak buradadır, Türkiye’de bir takım temaslarda bulunacak. Biz önümüzdeki dönemde Emir Han’ı Türkiye’nin tanıtım yüzlerinden birisi olarak değerlendirmeyi ümit ediyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımız yoğunlaşacak. Türkiye maalesef uzunca bir süredir, özellikle Batı dünyasındaki bazı çevreler tarafından kasıtlı bir olumsuz propagandanın, algı operasyonunun etkisi altında bırakılmaya çalışılıyor. Yeni bir tanıtım atağına, Türkiye’nin yeniden güçlü bir şekilde tanıtılmasına ihtiyaç var. Emir Han’ın bu anlamda Türkiye’nin tanıtılmasına büyük katkıları olacak.”
(05.10.2017)

  • 1 (2).jpeg
  • 1 (3).jpeg
  • 1 (1).jpeg
  • 1 (4).jpeg
  • 1 (5).jpeg
  • 1 (6).jpeg