T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

PİSİDİA ANTİOKHEİA’DA YENİ BULUNTULAR

Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde Roma Dönemi’ne ait çok sayıda parçalanmış heykel ve mimari kalıntılar ile adak stelleri (dikili taş), kabartma ve iki adet mermer heykele ulaşıldı.

Önemli bir kültür katmanının ortaya çıkarıldığını belirten uzmanlar ünik arkeolojik verilerin Anadolu'daki inanç sistemi ve süreçleri hakkında oldukça önemli bilgiler sunduğunu ifade ediyor.

 
Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde yürütülen 2017 yılı kazı çalışmalarında Roma Dönemi’ne ait önemli buluntular açığa çıkarıldı.
 
Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde bu yıl gerçekleştirilen kazı ve temizlik çalışmaları sırasında, milattan sonra 3’üncü yüzyıla ait, çok sayıda parçalanmış heykel ve mimari kalıntılardan oluşan buluntuların yanı sıra adak stelleri (dikili taş), kabartma ve iki adet mermer heykele de ulaşıldı.
 
Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nin, 5 km doğusunda bulunan Ay Tanrısı Men’in tapınağı ve kutsal alanı çevresinde ulaşılan heykellerden giyimli kadın heykelinin başı bulunmazken, erkek heykelinin Tanrı Apollon’a ait olduğu tespit edildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Süleyman Demirel Üniversitesi adına Prof. Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığında gerçekleştirilen Pisidia Antiokheia Antik Kenti kazılarında ulaşılan Tanrı Apollon heykeli gibi önemli buluntular, incelemelerin tamamlanmasının ardından sergilenmek üzere müzeye teslim edilecek.   
 
Milattan sonra 360 yılında paganizmin tekrar canlandırıldığı ve milattan sonra 390 yılında Hristiyanlarca tahrip edildiği çok önemli bir kültür katmanının açığa çıkarılmış olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı’nın yanı sıra elde edilen bu ünik arkeolojik verilerin Anadolu’daki inanç sistemi ve süreçleri hakkında oldukça önemli bilgiler sunduğu da uzmanlarca ifade ediliyor.
 
Pisidia Antiokheia Antik Kenti kazı çalışmalarında elde edilen buluntular üzerinde kapsamlı incelemeler devam ediyor. 

(22.09.2017)

  • 56.jpg
  • 57.jpg