T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN KURTULMUŞ OTELCİLERİ VE TATİLCİLERİ UYARDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş:  "10 günlük bayram tatili Türkiye için büyük bir fırsattır. Ancak kimse bu fırsatı yanlış şekilde değerlendirmesin. Şu anda dün akşam itibarıyla bize gelen bilgiye göre Türkiye'deki turistik oteller yüzde yüz doluluk seviyesine ulaşmıştır. Bu güzel bir gelişmedir. Ancak özellikle tur operatörleri, otelciler ve turizm sektöründeki tüm arkadaşlarımızı uyarıyorum. Bunu vesile bilerek kimse özellikle yerli turiste fahiş fiyatlar uygulamasın ve yabancı turistlere yaptıkları hizmetin aynısını yerli turistlere de mutlaka yapsınlar"

Bakan Kurtulmuş: “Vatandaşlarımıza, 'Aman dikkat edin, kurallara uyun. Biraz geç gidin ama sağ salim gidin. Gerçekten tatilde sevdiklerinizi mahzun bırakmayın.' uyarısını da yapmak isteriz.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,  Ayasofya Müzesi'nde incelemelerde bulundu, yetkililerden devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Kurtulmuş, Ayasofya'nın hem kendisinin hem de içindeki eserlerin kültür tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi. 

Bakan Kurtulmuş, Osmanlı'nın Ayasoyfa'ya büyük bir özenle baktığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Fatih Sultan Mehmet fethedip, Ayasofya'yı camiye dönüştürdükten sonra askerlerinden birisinin Ayasofya'daki mermerleri elindeki çekiçle tahrip ettiğini gördüğünde, bizzat kendisi mani olmuş ve 'Hayır. Bu, bize kalmış olan bir eserdir' diyerek, Ayasofya'nın kılına zarar verilmesinin önüne bizzat kendisi geçmiştir. Ondan sonraki dönemlerde biliyorsunuz İstanbul çeşitli depremlerde hasarlar görmüş. Çok ciddi tamiratlardan geçirilmiş. Şu an Ayasofya'da 1850'den bu yana gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmekte olan en önemli bakım ve onarım faaliyetlerinden birisi yapılıyor. Önce yerde çatlamış mermerlerin derzlerinin değiştirilmesi, kırılmış olan mermerler numaralandırılarak, zeminlerinin düzeltilmesi ve tekrar o mermerlerin oraya yapıştırılması, dış cephedeki çatlakların giderilmesi ve kuzey cephenin iç onarımlarıyla ilgili restorasyonlar devam ediyor. Ümit ediyoruz ki 2018'in sonuna kadar bu iç zeminin düzeltilmesi ve düzenlemeler bitirilecektir."  

Bakan Kurtulmuş, Ayasofya'nın şadırvanı, medresesi, imarethanesiyle büyük bir külliye olduğunu ve bunun tüm unsurlarıyla, diğer tarafların da onarılması çalışmalarının devam ettiğini aktardı.   

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin Kurban Bayramı tatilinde tur operatörlerinin fahiş fiyatlar uyguladığının ifade etmesi üzerine şunları söyledi:

"10 günlük bayram tatili Türkiye için büyük bir fırsattır. Ancak kusura bakmayın kimse de bu fırsatı yanlış şekilde değerlendirmesin. Şu anda dün akşam itibarıyla bize gelen bilgiye göre Türkiye'deki turistik oteller yüzde yüz doluluk seviyesine ulaşmıştır. Bu güzel bir gelişmedir. Ancak özellikle tur operatörleri, otelciler ve turizm sektöründeki tüm arkadaşlarımızı uyarıyorum. Bunu vesile bilerek kimse özellikle yerli turiste fahiş fiyatlar uygulamasın ve yabancı turistlere yaptıkları hizmetin aynısını yerli turistlere de mutlaka yapsınlar. Bu bir fırsata, 'kısa günün karı'na dönüştürülmesin. Bu uyarıyı dostça yapmayı vazife telakki ediyorum."

Bayram tatillerinde her yıl çok sayıda trafik kazası olduğunu hatırlatan Bakan Kurtulmuş, "Bu kazalar son yıllarda azalmış olmakla birlikte tatillerde yüreğimizi dağlıyor. Vatandaşlarımıza, 'Aman dikkat edin, kurallara uyun. Biraz geç gidin ama sağ salim gidin. Gerçekten tatilde sevdiklerinizi mahzun bırakmayın.' uyarısını da yapmak isteriz. Bütün trafik polislerimiz, emniyet kuvvetlerimiz yol emniyetini temin etmek bakımından en üst düzeyde alarma geçirilmiştir. Ancak herkes aracını kendisi kullanıyor. Tüm sürücülerimize 'aman dikkat' diyoruz. Arabada taşıdığınız tüm canlara önem atfedin. Uyumadan yola çıkmayın. Kurallara mutlaka uyun. Biraz da yavaş gidin, yolun keyfini çıkarın. Yolu da tatilin bir parçası haline getirin." ifadelerini kullandı. 

Bakan Kurtulmuş,  daha sonra Müzeyi gezen yerli ve yabancı ziyaretçilerle fotoğraf çektirdi.
(25.08.2017)

 • Ayasofya (2).jpeg
 • Ayasofya (4).jpeg
 • Ayasofya (11).jpeg
 • Ayasofya (5).jpeg
 • Ayasofya (15).jpeg
 • Ayasofya (18).jpeg
 • Ayasofya (17).jpeg
 • Ayasofya (16).jpeg
 • Ayasofya (3).jpeg
 • Ayasofya (14).jpeg
 • Ayasofya (13).jpeg
 • Ayasofya (12).jpeg
 • Ayasofya (10).jpeg
 • Ayasofya (9).jpeg
 • Ayasofya (8).jpeg
 • Ayasofya (7).jpeg
 • Ayasofya (1).jpeg