T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

SÜTLÜCE PARKI'NDA MANAS HEYKELİ AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov ile  İstanbul'da yapılan Manas Heykeli'nin açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Kurtulmuş, birbirinden binlerce kilometre uzakta olan aynı milletin, iki farklı devletin insanlarının böyle bir törende bir araya gelmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti. 

Türkiye ve Kırgızistan’ın ortak hedeflere doğru yürüdüğünü belirten Bakan Kurtulmuş,  şunları söyledi:

"Geçmişimizi hatırlayarak ortak bir geleceği nasıl inşa edeceğimize dair fikirlerimizi canlı bir şekilde bir kere daha bir araya getiriyoruz. Aramızda çok uzun mesafeler var ama buna rağmen kalplerimizin, zihinlerimizin birbirine çok yakın olduğunu ifade etmeye gerek bile yok. Esasında 10 yıllar boyunca aramıza bu mesafelerden başka görünmeyen duvarlar girdi, görünmeyen mesafeler oluştu. Bu mesafeler dolayısıyla, Türkiye'nin ve Kırgızistan'ın halkları birbirine yabancı halklar gibi birbirinden uzaklaştı. Aramıza giren bu görünmez duvarları kaldırıyoruz ve inşallah bütün duvarları da kaldırarak daha ciddi bir şekilde kenetleneceğiz, ortak hedeflere doğru yürüyeceğiz." 

Ankara'da Kırgızistan heyetleriyle görüşmelerde iki ülke arasında fikir birliği, ortak hedefler, çıkar birliği olduğunu gördüklerini kaydeden Kurtulmuş, bundan sonra daha canlı bir çalışma ortamının içine gireceklerini aktardı.

Bakan Kurtulmuş, Kırgızistan ile ekonomi, turizm, ticaret, eğitim, spor alanında girişimlerin artacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İki halkın kardeşliğini pekiştireceğiz. Manas Bey sadece Kırgızların değil Türklerin büyük atalarından birisidir. Sadece savaş meydanlarının destanlarını yazan, yazdıran önemli bir şahsiyetin olmasının ötesinde büyük bir yol gösterici, rehber olarak milletine yol göstermiştir. Manas Destanı da şu an dünya dilleri içinde yaşayan en önemli destanların başında gelir. Bütün Türk halklarına büyük bir maneviyat ve güç veren bir destandır. Tarih, medeniyet, kültür başkenti olan İstanbul'da Manas heykelinin yapılmış olması da fevkalade değerli ve anlamlıdır. İstanbul halkı bu heykeli gördükçe Kırgız halkıyla olan dostluğu, kardeşliği hatırlayacak, Türk boyları, soyları arasındaki dostluğu, kardeşliği, iş birliğini hatırlayacak. Buradaki heykel kuru bir heykel olmaktan öte, çok anlamlı bir birlikteliği, beraberliği oluşturacak." 

Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov ise, "Bu etkinlik iki halkın yakınlaşmasını güçlendirecek ve tarihe yazılacaktır." dedi.

Ceenbekov, iki halkın dostluğunu pekiştiren Manas Heykeli'nin İstanbul'da yapılmasının kendileri için çok değerli olduğunu ifade ederek, heykelin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye'nin, bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren Kırgızistan'a yardımını esirgemediğini belirten Ceenbekov, "Kırgızistan genç bir devlet, bağımsız olduğunda ilk önce Türkiye destek oldu. O zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kırgızistan'a gelerek halka hitap etmesi ve 'Sizi destekleyeceğiz' demesi Kırgız halkının hafızasındadır. İstikrarlı ekonomisi olan Türkiye, bizden yardımlarını esirgemedi. Biz bunu hiçbir zaman unutmayız." diye konuştu.

Ceenbekov, iki ülke arasında kültür bağları olduğunu dile getirerek, İznik'te Kırgızlar için bir heykel dikildiğini, Elazığ'da Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov'un bir heykelinin bulunduğunu söyledi.

Yarım milyon mısradan oluşan Manas Destanı'na değer biçilemediğini vurgulayan Ceenbekov, "Manas Destanı bizim tarihimiz, kaderimiz. Manas gibi kahramanlarımız Kırgız halkını bugüne kadar korudu ve onların ruhuyla bugüne kadar geldik. İstanbul'da yapılan Manas Heykeli tüm Türk dünyasının kardeşliğinin sembolü olacak. Bu etkinlik iki halkın yakınlaşmasını güçlendirecek ve tarihe yazılacaktır." dedi.

Ceenbekov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştiğine işaret ederek, "Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmemizde buna şahit olduk. Türk kardeşlerimiz bizi çok sıcak karşıladı. Bundan sonra ilişkilerimiz daha da pekişecek, güçlenecek." ifadelerini kullandı.

Programda, Kırgız sanatçılar Manas Destan'ından parçalar seslendirdi.
(Kaynak: Anadolu Ajansı)
(09.08.2017)

  • MANAS1.jpg
  • MANAS2.jpg
  • MANAS3.jpg
  • MANAS4.jpg