T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

"ULUSLARARASI SEUL KİTAP FUARI 2017" AÇILDI

Türkiye'nin Onur Konuğu olduğu "Uluslararası Seul Kitap Fuarı 2017" okuyucuyla buluştu. 

Fuarın açılışını yapan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In'in eşi Kim Jung Sook, açılışın ardından Türkiye standını gezerek, Türk yayıncılardan bilgi aldı.

Türkiye ve Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümünün de kutlandığı fuardaki Türkiye standında, yayıncılara özel kültürel etkinliklerin yanı sıra seminer ve söyleşiler de yapılacak.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, yaptığı açıklamada, bu yıl fuarın Türkiye için kitap fuarının ötesine geçtiğini ve sıradan bir fuar olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen fuarın onur konuğunun Türkiye olduğunun altını çizen Turşucu, "Yayınevlerimiz ve kitaplarımızla buradayız. Çeşitli diğer organizasyonlarla beraber bu işin ehemmiyetini vurgulamaya çalışıyoruz. Türk kültür, sanat ve edebiyatını yansıtacak şekilde, ebru, hat, kaligrafi sanatımızdan örnekler var. Korece'ye çevrilen bazı eserlerimiz de var. Bu eserlerden bazılarını hediye olarak takdim ediyoruz. Klasik Türk müziği icrası hem açılışta hem de sonraki günlerde burada sahnelenecek." dedi.

"Cumhurbaşkanının Eşinin Katılımı, Türkiye'ye Verilen Önemin Göstergesi"

Turşucu, Kore Savaşı sırasında Güney Kore'ye giden Astsubay Hüseyin Dinçtürk ve askerlerinin inşa ettiği ilkokul ve yetimhane "Ankara Okulu"nun önemine vurgu yaparak, şu bilgileri verdi:

"Ankara Okulu'na dair bir sergimiz var. Hem o döneme ilişkin çeşitli objelerin hem de fotoğraf ve haberlerin bulunduğu bir sergi. Kitap fuarının açılışını Kore Cumhurbaşkanının eşiyle yaptık. Sonrasında buraya da geldi. En çok dikkatini çeken etkinlik de bu sergi oldu. Serginin, bundan sonra Güney Kore'de ve Türkiye'de sergilenmeye devam edeceğini düşünüyoruz."

Önceki yıllardaki açılışa Cumhurbaşkanı eşinin katılmadığını aktaran Turşucu, "Öğrendiğimiz kadarıyla Türkiye'ye verilen önem nedeniyle açılışa geldi. Açılıştan hemen sonra da bizim standı gezdi. Ziyaret sırasında da hem eserlerle ilgilendi hem de yayınlarımız arasında bulunan Rumi adlı Mevlana konulu çalışmamızı beğenerek aldı. Bir ebru tablosu hediye ettik. Özellikle sergiden de memnuniyetini dile getirdi." değerlendirmesinde bulundu.

Hamdi Turşucu, fuarda yapılacak panel ve söyleşilere de işaret ederek, panellerin hem Türk edebiyatını hem de Türkiye-Güney Kore ilişkilerini yansıtacak başlıklarda yapılacağının altını çizdi.

Türkiye ve Güney Kore'nin yayıncılık piyasası için söz sahibi iki ülke olduğunun altını çizen Turşucu, bu iki ülkenin bir araya gelmesi sonucu, çeviri ve telif alışverişi bakımından önemli gelişmelerin yaşanacağını tahmin ve temenni ettiklerini kaydetti.

"Bu Sergi İki Ülke Arasındaki Dostluğun Bir Nişanesi"

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu da Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In'in eşi Sook'un ziyaretinin önemine dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanının eşi, Ankara Okulu'nu ele alan 'Türkiye Güney Kore Kardeşliği Sergisi'ni gezdi. Bu sergi, 1950'den itibaren burada bulunan Türk askerlerinin yetim ve öksüz çocukları okutmak üzere kurduğu Ankara Okulu'na ait. Sergide, Türklerin sahip çıktığı onlarca çocuğun fotoğrafları ve eğitimleri var. 29 Ekim törenlerinden tutun da Türk askerlerinin onlara kendi çocukları gibi bakmasının hikayesi var. First Lady, bu serginin çok anlamlı ve iki ülke arasındaki dostluğun bir nişanesi olduğunu söyledi." ifadelerini kullandı.

Sook'a "Osmanlı" ile "Türk Askeri Kore'de" isimli kitapların Korece çevirileri ile Ankara Okulu'nu anlatan Türkçe, İngilizce ve Korece kitabın hediye edildiğini kaydeden Afyoncu, ekim ayında vizyona girecek olan Ankara Okulu'ndaki çocukların hikayelerini anlatan " Ayla" filmine ilişkin de bilgi verdiklerini sözlerine ekledi.

Fuarın açılışına, Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Basın Yayın Birliği (BasYayBir) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Melike Günyüz, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfur Esen, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ve Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün de katıldı.

Türk edebiyatını, sanatını ve müziğini tanıtmaya yönelik çok sayıda etkinlik ve söyleşinin gerçekleştirileceği fuar, 18 Haziran'da sona erecek.
(15.06.2017)