T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

GENÇLERE 45,6 MİLYON LİRA KÜLTÜR SANAT DESTEĞİ

GENÇDES Programı 2. grup başvuruları sonucunda 277 projeye 18 milyon lira destek verilecek. Bu yıl için toplamda destek rakamı 45,6 milyon liraya ulaştı. 

Gençlerimizin kültürel ve sanatsal faaliyetlerine katılımını artırmayı amaçlayan GENÇDES Programı 2. grup başvuruları sonuçlandı. 

Eser Üretim Desteği başlığı altında tüzel kişilerden; tarihimizin önemli şahsiyetleri ve olayları ile masal kahramanlarının tanıtımına yönelik Belgesel Film ve Uzun Metraj Animasyon dallarında; çocukların sorumlu birey olarak yetişmelerine katkı sağlayacak içeriğe sahip Bilgisayar Oyunu ve Uzun Metraj Animasyon dallarında başvurular alındı. 

Etkinlik ve Proje Desteği başlığı altında, 14-29 yaş arasındaki gençler ile gençlere ve çocuklara yönelik etkinlik ve projeler hazırlayan gerçek ve tüzel kişiler; geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik, sinema dallarında proje başvurularını yaptılar. 

Sanatsal Faaliyet Desteği başlığı altında ise; 14-29 yaş arasındaki gençler; animasyon film(kısa metrajlı), belgesel film, kısa film, dergi, edebi eser yazım, tiyatro metni yazım ve müzik yapım dallarında programa başvurdular. 

Bu süre içinde bin 34 proje başvurusu yapıldı. Değerlendirme Kurulu 277 projenin toplam 18 milyon 350 bin TL tutarında desteklenmesine karar verdi. 

Bu destekle birlikte bu yıl için toplamda 614 projeye 45 milyon 616 bin 675 TL destek verilmiş olunacak. 

Başvuru sonuçları Bakanlığımızın internet sitesinden öğrenilebilir.
(01.06.2017)