T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

ANADOLU'DAN 7 YILDA 700 USTA

Anadolu Sigorta ile Kültür ve Turizm Bakanlığının, 2010'da başlattığı kaybolmaya yüz tutan mesleklerin canlanmasını hedefleyen "Bir Usta Bin Usta" projesiyle 35 kentte 35 meslekle ilgili kurslar düzenledi.

Anadolu Sigorta kuruluşunun 85. yılı olan 2010'da Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle başlattığı, "Bir Usta Bin Usta" projesiyle 7 yılda 700 usta yetiştirdi.

Kamuoyunun ilgisini kaybolmaya yüz tutan mesleklere ve yerel değerlere çekmeyi, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamayı hedefleyen proje kapsamında Anadolu'nun 35 kentinde 35 meslekle ilgili kurslar düzenledi. Her yıl beş kentte düzenlenen kurslara, bugüne kadar öğretmenden ev kadınına, heykeltıraştan öğrenciye kadar her meslek grubundan 700'e yakın usta adayı katıldı.

Her Mesleğe Belgesel

izTV, 2010'dan başlayarak proje illerinin belgesellerini hazırlarken, her ildeki kurs sürecini fotoğraflayarak bir arşiv de oluşturuyor.

10 Yıl Devam Edecek 

10 yıl sürmesi planlanan proje sonunda, her biri el emeği olan, kültürel anlamda Anadolu'daki yaşamın izlerini taşıyan meslekleri icra edecek olan bin ustanın daha yetiştirilerek kültürel zenginliğin devam etmesi amaçlanıyor. Kursları başarıyla tamamlayan kursiyerler, Kültür ve Turizm Bakanlığından onaylı sertifika alarak o mesleklerin ustaları haline geliyor. Proje kapsamında bu yıl Balıkesir'de 'El Yapımı Sabun Üretimi, Denizli'de 'Buldan Bezi Dokumacılığı', İstanbul'da 'Şile Bezi Yapımı', Karaman Taşkale'de 'Zili Dokumacılığı' ve Sinop'ta 'Model Gemi Yapımı' kursları yapılacak.

(Kaynak: Habertürk Gazetesi)

(11.04.2017)