T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

4. ULUSLARARASI CNR KİTAP FUARI "15 TEMMUZ" TEMASIYLA AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:  “Biz kendi tarihimizi yazmayınca, bizim edebiyat camiamız bu konuları eserlerinde işlemeyince maalesef başkalarına esir oluyoruz. Bu ülke on yıllar boyunca 'Gece Yarısı Ekspresi' gibi üçüncü sınıf kara propaganda filmlerinin lekesini temizlemekle uğraşmıştır. Emin olun bu mücadele farklı bir şekilde bugün de devam ediyor. Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin uluslararası medya kuruluşları tarafından nasıl bir çifte standartla aktarıldığını eminim sizler de çok iyi biliyorsunuz. Teröristleri kahramanlaştıran, gerçek mağdurları yok sayan, ülkemizi ve devletimizi töhmet altında bırakan yayınların gerisinde art niyetli bir kurgu bulunuyor. Ülkemize yönelik bu tavrın en çarpıcı örneklerinden biri de kuşkusuz 15 Temmuz darbe girişimidir”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Edebiyat eserlerimizin yayımlanması için Türkiye dışında faaliyet gösteren yayınevlerine maddi destek sağlanmaktadır. Ayrıca yayıncılık dünyasının uluslararası sisteme entegrasyonu için çalışmalarımızı sürdürüyor, materyal satın almalarıyla destek oluyoruz"


CNR EXPO Yeşilköy'de gerçekleşen ve Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu 4. CNR Uluslararası Kitap Fuarının resmi açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, fuarın, tanışmak, okurla yazarla buluşmak anlamına geldiğini ifade ederek, bu tür etkinliklerin yazarların, yayıncıların, düşüncenin vitrini olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası niteliği giderek güçlenen CNR Kitap Fuarının son yıllarda katettiği mesafeyi takdirle izlediğini aktararak, şöyle konuştu:

"Bu fuar Türkiye ile birlikte 19 ülkeden 300 yayınevinin entelektüel birikimini de İstanbul'a taşıyor. 10 gün boyunca icra edilecek binin üzerindeki kültürel faaliyetin de fuara ayrı bir zenginlik katacağına inanıyorum. Gerek bu etkinliklerin düzenlenmesinde gerekse fuarın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum. Bilhassa geleceğimizin teminatı olarak gördüğüm gençlerimizin, çocuklarımızın kitap fuarlarını ziyaret etmesini, bilgi deryasından onların da nasiplenmesini arzu ediyoruz. Bu yılki kitap fuarının temasının 15 Temmuz olarak belirlenmesini son derece anlamlı ve kıymetli buluyorum. Fuarın 15 Temmuz ihanetinin anlaşılmasına, farklı yönlerinin değerlendirilmesine, milletimizin ortaya koyduğu destansı direnişin hak ettiği değeri görmesine vesile olacağına inanıyorum. 

Şu gerçeği üzüntüyle ifade etmek isterim ki, bizler kendi tarihimizi kaydetmek, hikayelerimizi kendi kelimelerimizle anlatmak, bunları insanlığa ve gelecek nesillere aktarmak konusunda ne yazık ki çok başarılı değiliz. Bu eksikliği sadece roman, hatıra, öykü gibi yazılı eserlerde değil, tiyatro, sinema, dizi belgesel gibi alanlarda da tecrübe ediyoruz. Destanlarla, kahramanlıklarla dolu bir geçmişe sahip olmamıza rağmen maalesef bu zengin birikimi ne beyaz perdeye, ne de sahneye yeterince aktarabiliyoruz. Elbette sözlü kültürün toplumsal hayatımızda önemli bir yer tutmasının bunda bir yeri vardır. Ancak şunu unutmamalıyız ki, 'Söz uçar yazı kalır.' Nitekim, diğer ülkelere baktığımızda bambaşka bir manzara ile karşılaşıyoruz.

Biz kendi tarihimizi yazmayınca, bizim edebiyat camiamız bu konuları eserlerinde işlemeyince maalesef başkalarına esir oluyoruz. Bu ülke on yıllar boyunca 'Gece Yarısı Ekspresi' gibi üçüncü sınıf kara propaganda filmlerinin lekesini temizlemekle uğraşmıştır. Emin olun bu mücadele farklı bir şekilde bugün de devam ediyor. Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin uluslararası medya kuruluşları tarafından nasıl bir çifte standartla aktarıldığını eminim sizler de çok iyi biliyorsunuz. Teröristleri kahramanlaştıran, gerçek mağdurları yok sayan, ülkemizi ve devletimizi töhmet altında bırakan yayınların gerisinde art niyetli bir kurgu bulunuyor. Ülkemize yönelik bu tavrın en çarpıcı örneklerinden biri de kuşkusuz 15 Temmuz darbe girişimidir."

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise,  fuarın kültür ve eğitim dünyasına önemli katkılar sunacağını belirten Bakan Nabi Avcı, fuarda onur konukluğunun karikatürist Hasan Aycın'a verildiğini anımsattı.

Bakan Avcı, fuarın ana temasının "15 Temmuz" olduğunu dile getirerek, "Demokrasi mücadelemizin daha iyi idrak edilmesi bakımından büyük önem arz ettiğini bir kez daha belirmek istiyorum. Bu vesileyle şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum." diye konuştu.

Fuarın etkinlik ve yayınevi sayısı bakımından ulaştığı yüksek seviyeye dikkati çeken Bakan Nabi  Avcı, yayıncılık alanına da büyük katkılar sunacağını kaydetti.

Bakan Avcı, bakanlığın başlattığı Edebiyat Eserlerini Destek Projesi'ni de hatırlatarak, şunları söyledi:

"Gençlere yönelik projeler desteklenmektedir. Edebiyat eserlerimizin yabancı yerlerde yayımlanması için Türkiye dışında faaliyet gösteren yayınevlerine de maddi destek sağlanmaktadır. Ayrıca yayıncılık dünyasının uluslararası sisteme entegrasyonu için uluslararası yayın alanlarında çalışmalarımızı sürdürüyor, materyal satın almalarıyla destek oluyoruz."

Bakan Nabi Avcı, 2002'de kütüphanelerde sadece 123 çeşit süreli yayına abonelik gerçekleştirildiğini aktararak, "2017 itibariyle bu sayı 301'e ulaşmıştır. Bunun için ayrılan kaynaksa 2002'de 500 bin lirasıyken bu rakam bugün 6 milyon lirayı aşmıştır." dedi.

Kütüphanelerdeki kitap varlığı ve koleksiyon zenginliğinin önemli ölçüde arttığını ifade eden Bakan  Avcı, bu kapsamda sağlanan birçok destekle Türk yayıncılığının son 10 yılda 3 kattan daha fazla büyüdüğünü vurguladı.

Bakan Avcı, Türkiye'de düzenlenen kitap fuarlarının ideolojik yaklaşımlardan uzak olması gerektiğine dikkati çekerek, "Yayın dünyamızın bütün renklerini, bütün görüşlerini bir araya getiren geniş bir yelpazede samimi buluşmalara vesile olacak bir anlayışla düzenlenmesi fuarcılığın temel gayesi olmalıdır. Bunun için de sadece yayıncılığın temel ilke ve ölçülerinden hareket eden fuarlara ihtiyacımız var. CNR Kitap Fuarı'nın bu alanda başarılı bir örnek oluşturacağını ümit ediyorum." şeklinde konuştu.
(25.02.2017)

 • CNR (1).jpeg
 • CNR (1).JPG
 • CNR (10).JPG
 • CNR (11).JPG
 • CNR (13).JPG
 • CNR (14).JPG
 • CNR (15).JPG
 • CNR (16).JPG
 • CNR (18).JPG
 • CNR (2).JPG
 • CNR (3).JPG
 • CNR (4).JPG
 • CNR (5).JPG
 • CNR (6).JPG
 • CNR (7).JPG