T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

"KASDIM BUDUR ŞEHRE VARAM/FERYAD Ü FİGAN KOPARAM" ADLI RESİM SERGİSİ ZİYARETE AÇILDI

11. Cumhurbaşkanı Gül: "Sanatın gelişimi, bir ülkenin gelişimi ile ilgili bir şey. Bir ülkenin gelişimi sadece ekonomik gelişimiyle olmaz"

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Bu tür girişimlerin pek çok diğer sanatsever dostlarımıza da örnek olmasını diliyorum"


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, sanatçı Zeynep Aslı Türkeli'nin, Mehmet Çebi koleksiyonundaki eserlerinden oluşan, "Kasdım Budur Şehre Varam/Feryad ü Figan Koparam" isimli sergisinin açılışına katıldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki törende konuşan Gül, sanatçı Türkeli ve Çebi'yi sergi dolayısıyla tebrik ederek, "Bunların sadece İstanbul'a değil, bütün Anadolu'ya ve Türkiye'nin her tarafına yayılması, her bakımdan Türkiye'yi zenginleştirir. Çok memnuniyetle doğrusu gördüm ki gayet etkileyici, çok güzel sanat eserleri. Tabii ki sanatkarlar, onları çok daha güzel takdir edecekler." dedi.

Abdullah Gül, sanatın önemine vurgu yaparak, "Sanatın gelişimi, bir ülkenin gelişimi ile ilgili bir şey. Bir ülkenin gelişimi sadece ekonomik gelişimiyle olmaz. Sadece rakamlar, ticaret değil. Tabii kültür de demokrasi ile gelişir. Demokrasinin en yüksek standartlarda geçerli olduğu ülkelerde kültür ve sanat faaliyetleri de güçlü olur. Bunu da unutmamak gerekir. Her türlü özgürlüklerin rahat olduğu, demokrasinin geniş olduğu ülkelerde, kültür sanat faaliyetleri de her zaman güçlü olur. O bakımdan bunların hepsini bir bütün olarak görmek gerekir." diye konuştu.

Kendisine, sanatçı Türkeli'nin bir tablosunun hediye edilmesi üzerine teşekkür eden Gül, "Hem bu sergiyi görmek ve bir de üstüne böyle bir hediye almak doğrusu olağanüstü. Mehmet Bey'i tebrik ederim bu güzel organizasyondan dolayı. Memlekette kültür sanat faaliyetlerinin çoğalması, yaygınlaşması, aslında kalkınmanın başka göstergesi. Büyük bir ilgi göreceğine inanıyorum. Tekrar tebrik ediyorum hepinizi. Başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da sanatçı Türkeli ve Çebi'ye ve sergide emeği geçenlerle sergiyi ziyaret edenlere teşekkür etti. 

Serginin 10 gün boyunca ziyaret edilebileceğini söyleyen Bakan Avcı, "10 günden sonra görmek isteyenler, Mehmet Çebi'nin insafına tabi. Ne zaman bir daha sergi yapar, koleksiyonunu açarsa o zaman görebilecekmişiz. Bu tür girişimlerin pek çok diğer sanatsever dostlarımıza da örnek olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Sanatçı Türkeli ise sergide 40 eserinin yer aldığını dile getirerek, eserlerin uzun süren bir çalışmanın ardından Mehmet Çebi'nin koleksiyonuna girdiğini söyledi.

Açılış törenine AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Sergi, 20 Şubat'a kadar Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda ziyaret edilebilecek.

(10.02.2017)

  • S5.jpg
  • S4.jpg
  • S3.jpg
  • S1.jpg
  • S2.jpg