T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN NABİ AVCI, İSRAİL TURİZM BAKANI LEVİN İLE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "(İsrail'in Gazze'ye yönelik dünkü saldırıları) Gazze'ye ilişkin, Hamas tarafının ben Tel Aviv'deyken böyle bir şeye kalkışacağına ihtimal vermiyorum. Tabi Türkiye'ye döndükten sonra bunun aslını esasını ayrıntılarını öğrenme şansımız olacak ama şunu söyleyeyim biz bu tür şeyler olmasın diye bugün de buradayız"

Bakan Nabi Avcı: "Gerek Gazze’deki gerek İsrail’deki yöneticilerin provokasyona gelmeyecek kadar tecrübe sahibi olduklarını, bölge dengelerini bildiklerini ve kolladıklarını biliyorum"

Bakan Avcı: "İsrail'den Türkiye'ye gelen turist sayının geçmişte olduğu gibi 600 binleri, hatta daha fazlasını bulmaması için hiçbir neden yok. Ülkemizden İsrail'i ziyaret eden 30 bin dolayındaki Türk turist sayısının da artmasını ümit ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de Türk ve İsrailli sektör temsilcilerinin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz"

Bakan Avcı: "Önümüzdeki dönemde ülkelerimiz arasında turizm alanında iş birliği anlaşmasıyla kurulan Turizm Karma Komisyonu'nu yeniden canlandıracağız, sektördeki iş birliği imkânlarını ele alacağız ve karşılıklı bazı sorunların ortadan kalkması için elimizden geleni yapacağız. Bu konularda Sayın Bakanla mutabık kaldık"

İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin: "Parlamento dün sözünü açıkça söyledi. Bu doğru bir karardı. Bu yasa demokratik bir şekilde geçti. Kanunlar bu şekilde geçer, demokrasilerde işler böyle yürür. İsrail Yüksek Mahkemenin de bu demokratik kararı kabul edeceğini ve hakkı olmayan şeyleri yapmayacağını ümit ederim."

Bakan Levin: "Türkiye’ye giden turist sayıları artarken Türkiye ile turizm konusunda yeni bir dönemin başladığını görüyoruz"


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin "Gazze'ye ilişkin, Hamas tarafının ben Tel Aviv'deyken böyle bir şeye kalkışacağına ihtimal vermiyorum. Tabi Türkiye'ye döndükten sonra bunun aslını esasını ayrıntılarını öğrenme şansımız olacak ama şunu söyleyeyim biz bu tür şeyler olmasın diye bugün de buradayız" dedi.

Bakan Nabi Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci kapsamında İsrail’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Tel Aviv’de İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile bir araya geldi. TLV Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından iki bakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bir gazeteci tarafından İsrail'in Gazze'ye yönelik dünkü saldırıları ile Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yerlerini meşrulaştıran bir kanunun dün gece İsrail Parlamentosundan geçerek yasalaştığının hatırlatması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, Bakan Nabi Avcı: "Gazze'ye ilişkin, Hamas tarafının ben Tel Aviv'deyken böyle bir şeye kalkışacağına ihtimal vermiyorum. Tabii Türkiye'ye döndükten sonra bunun aslını, esasını ayrıntılarını öğrenme şansımız olacak ama şunu söyleyeyim biz bu tür şeyler olmasın diye bugün de buradayız." dedi.

Turizmin artık turizmden fazla bir şey olduğunu ve bölge halkları arasındaki barışın da en önemli zeminlerinden birini oluşturduğunu belirten Bakan Nabi Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla, inşallah bu münasebetlerin sadece İsrail-Türkiye arasında değil tüm bölge halkları arasında bu zeminde gelişmesiyle bölgenin refahına ve istikrarına ciddi katkıları olacağına inanıyoruz. Bugün attığımız adımın da buna başlangıç olmasını diliyoruz. Yerleşim yerleri konusunda parlamentoda kabul edilen yasayla ilgili olarak İsrail'in içinde de bildiğim kadarıyla sanırım muhalefet söz konusunu, herhalde yüksek mahkemeye gidecek gibi görünüyor. Benim izleyebildiğim kadarıyla. Daha fazla hükümet ile yüksek mahkemenin arasına girmek istemem ama ben bu konuda yüksek mahkemenin doğru karar vereceğini ve uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler kararlarına uygun bir karar vereceğini zannediyorum, ümit ediyorum."

Türkiye'de çok sayıda Sinagog bulunduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Nabi Avcı, hem Türkiye’de Yahudi cemaatini ilgilendiren tarihi alan, yapılarla ilgili hem de buradaki Osmanlıya ait binalarla ilgili hassasiyetin karşılıklı paylaşıldığını dile getirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bunların da karşılıklı anlayış ve barışa hizmet edeceğine inandığını ifade etti.

Bakan Nabi Avcı, Kültür Bakanı olarak da bu ilişkilerin geleceğinden ümitli olduğuna işaret etti.

Gazze'deki saldırıların ikili ilişkilerin ilerlemesi konusunda herhangi bir tehlikeye delalet edip edemeyeceğinin ve yarın Filistin'e gideceğinin hatırlatılarak, İsrail'den Filistin'e bir mesaj götürüp, bunun neticesinde müzakerelerin yeniden başlamasına sebep olup olamayacağının sorulması üzerine, Bakan Avcı şunları kaydetti:

"Gerek Gazze’deki gerek İsrail’deki yöneticilerin provokasyona gelmeyecek kadar tecrübe sahibi olduklarını, bölge dengelerini bildiklerini ve kolladıklarını biliyorum. Ama aynı zamanda bizim attığımız bu adımlardan rahatsız olanların olduğunu da biliyorum, karşılıklı da biliyoruz, Gazze'deki yönetici kardeşlerim de bunu bilirler. Dolayısıyla ben bu tür provokasyonların barışın ve istikrarın önünde engel olamayacağını belirteyim. Yarın Filistin'e geçeceğiz, Filistin Kültür Bakanı ve Turizm Bakanı ile görüşmelerim olacak. Benim Kültür ve Turizm Bakanı olarak, yetkim dâhilinde yapabileceklerim belirlidir. Ama biliyorum ki, Türkiye bütün imkânlarıyla Filistin ve İsrail arasındaki sorunların barışçı çözümü içinde elinden geleni göstermeye devam ediyor. Benim yetkili olduğum oranda ve konularda bu ilişkilerin daha da gelişmesi ve barışa hizmet edecek bir mecrada gelişmesi için tabiki elimizden geleni yapıyoruz, yapacağım."

Bakan Levin de Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerinin meşrulaştırılması ile ilgili İsrail meclisinden geçen yasayı nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soruya,"Parlamento dün sözünü açıkça söyledi. Bu doğru bir karardı. Bu yasa demokratik bir şekilde geçti. Kanunlar bu şekilde geçer, demokrasilerde işler böyle yürür. İsrail Yüksek Mahkemenin de bu demokratik kararı kabul edeceğini ve hakkı olmayan şeyleri yapmayacağını ümit ederim." 

Bakanlardan Öğrencilere Tavsiyeler

Eski bir üniversite hocası olduğunu anımsatan Bakan Nabi Avcı, hem Yahudi hem de Türk üniversite öğrencilerine kitap tavsiye etti.

Türk öğrencilere Fritz Meumark'ın "Boğaziçi'ne Sığınanlar" kitabını tavsiye eden Bakan Nabi Avcı, Yahudi öğrencilere de Martin Buber’in "I and thou" ile "Between Man and Man" kitaplarını tavsiye etti.

İsrailli Bakan Levin ise bir şarkı tavsiyesinde bulunmak istediğini belirterek, İbrahim Tatlıses'in şarkılarının çok güzel olduğunu söyledi.   
                     
Turizmdeki İlişkilerin Gelişmesi Beşeri İlişkileri de Artıracak

Kendisi ve heyetine gösterilen ilgi için Levin ve ilgililere teşekkür eden Bakan Nabi Avcı, görüşmede turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin gözden geçirildiğini belirtti.

İki ülkenin öncelikleri hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Avcı, Akdeniz’i çevreleyen diğer ülkeler gibi İsrail’in de turizm alanında başlıca ortaklar arasında yer aldığını ifade etti.

Görüşmede, iki ülkeye karşılıklı daha fazla turist gitmesi için beklentilerin dile getirildiğini anlatan Bakan Avcı, turizmindeki ilişkilerin gelişmesinin beşeri ilişkileri de artıracağını söyledi.

Bakan Avcı, Türkiye'ye gelen tüm turistler gibi İsrail'den gelecek turistleri de en iyi şekilde ağırlamayı görev edindiklerini vurgulayarak, geçen yıl Türkiye'yi yaklaşık 260 bin İsrailli turistin ziyaret ettiğini anımsattı. 

Bakan Avcı, şöyle devam etti:

"İsrail'den Türkiye'ye gelen turist sayının geçmişte olduğu gibi 600 binleri, hatta daha fazlasını bulmaması için hiçbir neden yok. Ülkemizden İsrail'i ziyaret eden 30 bin dolayındaki Türk turist sayısının da artmasını ümit ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de Türk ve İsrailli sektör temsilcilerinin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz.

Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde ülkelerimiz arasında turizm alanında iş birliği anlaşmasıyla kurulan Turizm Karma Komisyonunu yeniden canlandıracağız, sektördeki iş birliği imkânlarını ele alacağız ve karşılıklı bazı sorunların ortadan kalkması için elimizden geleni yapacağız. Bu konularda Sayın Bakan'la mutabık kaldık."

Sektördeki iş adamlarının önlerini açmak için diyalog kanallarını daima açık tutacaklarını belirten Bakan Avcı, bugün sektör temsilcileriyle yapacakları toplantıda da onların görüş ve önerilerini dinleyeceklerini kaydetti.

İsrail Turizm Bakanı Levin ise ziyaretin, ilişkilerin normalleşmeye başlamasından sonra Türkiye'den bakan düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olduğuna dikkati çekti.

Ziyaretin önemine işaret eden Levin, "Turizm halklar arasında iletişimi sağlamanın en iyi yolu. Ülkelerimizin halkları arasında ilişkiler ne kadar güçlü olursa bölge de o kadar istikrar olur. İlişkiler, iki ülke arasında turizmin artmasına yardımcı olacak. Aramızdaki ilişkiler iyiyken bölge daha istikrarlı olur. Çünkü barış iki ülkenin de yararına." diye konuştu. 

İki ülke arasındaki ortak turizm komisyonunun yıllar sonra yeniden aktive edileceğinin altını çizen Levin, "Türkiye’ye giden turist sayıları artarken Türkiye ile turizm konusunda yeni bir dönemin başladığını görüyoruz." ifadesini kullandı.


(07.02.2017)