T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BANDROLLÜ VE KAYIT TESCİLLİ ESERLERE İLİŞKİN VERİLER ERİŞİME AÇILIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve sanat alanında güvenilir nitelikteki bilgiyi, toplumun ilgili tüm kesimleriyle paylaşmak amacıyla yeni çalışmalara imza atıyor. Bu kapsamda bandrol alınan süreli olmayan yayınlar (kitaplar) ile kayıt-tescili gerçekleştirilen sinema ve müzik eserleri ve bilgisayar oyunlarına ait künye bilgileri bugün (4 Şubat 2017) internet üzerinden kullanıma açıldı.

Yeni uygulamayla, küreselleşmenin hızla ilerlediği ve pek çok alanda sınırların ortadan kalktığı günümüzde, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerden faydalanarak, vatandaşa her alanda verimli ve etkili bilgi sunulması, bilgiye erişimin kolaylaştırılması ve vatandaş için karar alma sürecinde kolaylık ve hız sağlanması amaçlanıyor. Uygulama sayesinde bandrol alınan kitaplar ile kayıt-tescili gerçekleştirilen sinema eserleri, müzik eserleri ve bilgisayar oyunlarının künyelerinin görüntülenebilmesi mümkün hale getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın talimatları doğrultusunda kurumsal hizmete yönelik bilgi ve istatistiklerin halkla paylaşımı konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran Telif Hakları Genel Müdürlüğü, geliştirdiği uygulamayla internet erişimi olan herkesin eser bilgilerine ulaşımını sağlayarak şeffaf devlet yapılanmasının da bir örneğini gerçekleştirdi.

Güncel verileri bandrol satış sisteminden otomatik olarak alıp derleyen uygulama sayesinde; vatandaşlar, kitaplara ilişkin eserin adı, türü, yazarı, baskı sayısı, yayın evi, satış tarihi gibi bilgileri seçili tarihten itibaren yedi günlük gösterimle görüntüleyebilecek. Ayrıca, kayıt-tescili gerçekleştirilen sinema eserleri, müzik eserleri ve bilgisayar oyunlarına ilişkin tescil adı, yapım yılı, eser dili, sanatçı bilgileri, yapımcı ve eser adı da seçili tarihten itibaren bir aylık gösterimle görüntülenebilecek.

İlgili bilgilere ulaşım için www.telifhaklari.gov.tr  ve www.kultur.gov.tr adresleri ziyaret edilebilir.

(04.02.2016)