T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “KOMŞUNU AL GEL KAMPANYASI'NI BAŞLATIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Biz yurt dışındaki vatandaşlarımızın tamamını aynı zamanda ülkemizin fahri turizm elçileri olarak da görüyoruz. Bunun için yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı sıla-i rahim ziyaretine ilave olarak, ülkemizde tatil yapmaya davet ediyorum. Baba ocağına gelen, akrabalarını ziyaret eden vatandaşlarımız, izinlerinden en azından bir haftasını da 'Türkiye evimiz, vatanımızı tanıyalım' anlayışıyla turizme ayırmalıdır. Tabii vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum. İşte bu sebeple yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak 'Komşunu Al Gel Kampanyası'nı başlatıyoruz"

Bakan Avcı: "Dünya global terör tehdidi altında, zor bir dönemden geçiyor. Ne yazık ki bu küresel sorunun yansımaları ülkemizde de görülüyor. Turizm sektörünün 2016 yılında geçirmiş olduğu zor zamanları en kısa sürede atlatabilmesi için gerekli tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz"

Bakan Avcı: "Devletimizin 2023 hedefleri düşünüldüğünde, dünyada ilk on ülke arasına girme hedefimizi turizm sektörümüz şimdiden yakalamıştır. 2002 yılında 13 milyon olan turist sayısı 2015'e gelindiğinde 40 milyona ulaşmıştır"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Turizm Sektör Temsilcileriyle Buluşma" programında sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de de turizm kültürünün giderek yaygınlaştığının görüldüğünü, ara tatillerde de vatandaşların turizm noktasında nasıl bir hareketlilik içinde bulunduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Bu durumun kendilerini ayrıca sevindirdiğini anlatan Erdoğan, "Tüm bunlar sektörün geleceği için umutlu olmamızı sağlayan hususlardır. Elbette bu imkanları değerlendirmenin yolu, yeni stratejiler geliştirmekten, yollar, yöntemler, araçlar bulmaktan, kampanyalar düzenlemekten geçiyor. İlk etapta turist sayısını 8 milyon artırarak, işe başlamak niyetindeyiz. Bunda kararlıyız. Bu adımı hep birlikte atmamız lazım." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için de Kültür ve Turizm Bakanlığının bizzat kendisinin himayesinde sektörle iş birliği içinde bir kampanya başlattığını açıkladı.

Turizmciler ile ister yerli veya yabancı olsun tüm turistlere seslenmek istediğini vurgulayan Erdoğan, "Türkiye en güzel denizlerin, dağların, ırmakların, toprakların, ağaçların, güneşin, yemeklerin, meyvelerin, en sıcak en içten gülümsemelerin, velhasıl yer yüzünde yaşanacak en güzel zamanların ülkesidir. Türkiye tarihi, coğrafyası ve insanıyla özel bir ülkedir. Bizim insanımızın, topraklarımızın, genlerimizin böyle bir özelliği var, bunu böyle başka yerlerde kolay kolay göremezsiniz. Ülkemiz, Efes'ten Kapadokya'ya, Sümela'dan Ani'ye, Ayasofya'dan, Nemrut'tan Mevlana'ya, Selimiye'den İshak Paşa'ya dünyanın en büyük açık hava müzesidir. Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Antalya'ya, Diyarbakır'dan İzmir'e Türkiye'nin her bir şehri ayrı güzelliklere sahiptir. Hangi milletten, hangi inançtan, hangi dilden olursa olsun herkese hitap edecek, herkese cazip gelecek olağanüstü zenginliklerin ülkesidir, ülkem. Böyle bir ülkeye sahibiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi, otantikle moderni, geçmişle geleceği, denizle dağı, mozaikle çiniyi, neyle kemençeyi, kaplıcayla kayağı ve daha nicelerinin sadece Türkiye'de bir arada bulunabileceğine işaret ederek, "Sizleri, tüm bu güzellikleri ülkemizde yaşamaya davet ediyoruz." dedi.

"Başlatılan Bu Seferberlik El Birliği İçinde Dalga Dalga Büyütülmeli"


Halen yurt dışında yaşayan 5 milyon Türk vatandaşının bulunduğunu aktaran Erdoğan, bir süre yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönerek, hayatını Türkiye'de sürdüren ancak yurt dışıyla bağlantıları halen devam eden 3,5 milyon vatandaşın da olduğunu kaydetti.

Her yıl ülkelerine sıla-i rahim için gelen vatandaşların bu güzel geleneğinin fevkalade değerli olduğunu ve mutlaka devam etmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleket İsterim" isimli şiirinin "Memleket isterim, gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun, kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim, ne başta dert, ne gönülde hasret olsun, memleket isterim yaşamak sevmek gibi gönülden olsun." dizelerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın neresine giderse gitsin hiçbir vatandaşın, Türkiye ile bağını bu yüzden kopartmadığını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz, yurt dışındaki vatandaşlarımızın tamamını aynı zamanda ülkemizin fahri turizm elçileri olarak da görüyoruz. Bunun için yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı sıla-i rahim ziyaretine ilave olarak aileleriyle birlikte ülkemizde tatil yapmaya davet ediyorum. Baba ocağına gelen, akrabalarını ziyaret eden vatandaşlarımız, izinlerinden en azından bir haftasını da 'Türkiye evimiz, vatanımızı tanıyalım' anlayışıyla turizme ayırmalıdır. Tabii vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum. İşte bu sebeple yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak 'Komşunu Al Gel Kampanyası'nı başlatıyoruz. 

Türkiye, yurt dışındaki vatandaşlarımızın çevrelerindeki herkese 'Türkiye, dünyanın en misafirperver ülkesidir, tatil için siz de gelin' demelerini sağlayacak güzelliklere ziyadesiyle sahiptir. Vatandaşlarımızın hepsi de, ülkemize getirdiği komşusuna, dostuna, arkadaşına mahcup olmayacağına ben inanıyorum, bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin farklı tarihi, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle büyük bir turizm potansiyeli taşıdığını belirtti.

Türkiye'nin turizm sektöründe son 15 yılda önemli bir başarı hikayesinin altına imza attığını anlatan Bakan Nabi Avcı, "Devletimizin 2023 hedefleri düşünüldüğünde, dünyada ilk 10 ülke arasına girme hedefimizi turizm sektörümüz şimdiden yakalamıştır. 2002 yılında 13 milyon olan turist sayısı, 2015'e gelindiğinde 40 milyona ulaşmıştır." diye konuştu.

Bakan Avcı, turizm gelirinin de aynı dönemde 15,5 milyar dolardan 31,5 milyar dolar seviyelerine yükseldiğini ifade ederek, "Turizm gelirlerinin cari açığı karşılama oranı yüzde 80, dış ticaret açığını karşılama oranı yüzde 42, toplam ihracattaki payı yüzde 22 seviyelerini yakalamış, turizm sektörü 1,5 milyon insanımızın istihdam edildiği ülkemizin stratejik önemdeki bir sektörü olmuştur." ifadesini kullandı.

"Destek Vermeye Devam Ediyoruz"

Ülke olarak çok önemli bir dönemden geçildiğini ve her alanda büyük mücadeleler verdiklerini vurgulayan Bakan Avcı, şunları söyledi:

"En büyük gücümüzü, demokrasiye inanmış milletimizden aldığımız destek oluşturuyor. Dünya, global terör tehdidi altında zor bir dönemden geçiyor. Ne yazık ki bu küresel sorunun yansımaları, ülkemizde de görülüyor. Turizm sektörünün 2016 yılında geçirmiş olduğu zor zamanları en kısa sürede atlatabilmesi için gerekli tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz.

Bu kapsamda 2016 yılında hükümetimizin yürürlüğe koyduğu Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi uyarınca Türkiye'ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başına destek verdik, vermeye devam diyoruz. Türkiye'ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu teminatıyla kredi kullanma imkanı sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından karşılık yönetmeliği uygulamasına ilişkin kurul kararı aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli deniz turizmi tesislerinin, Ekonomi Bakanlığının teşviklerinden faydanlandırılmasının yolunu açtık. Kültür ve Turizm Bakanlığının belgeli konaklama ve turizm tesislerine ihracatçı sayılmasını sağladık. Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinden ecrimisil bedellerinin 2016 yılı ödemelerini erteledik ve üç eşit taksitle ödenmesini sağladık." 

Kültür ve Turizm Bakanlığından tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedellerinin de 2016 yılı ödemelerini erteleyerek üç eşit takside bağladıklarını aktaran Bakan Avcı, "Aynı şekilde tahsisli konaklama tesislerinin toplam ciroları üzerinden alınan bedellerin 2016 yılı ödemelerini erteledik ve üç eşit taksitle ödenmesini sağladık." dedi.

Böylece sadece 2016 yılında turizm sektörüne 1 milyar 168 milyon liralık destek verdikleri bilgisini paylaşan Bakan Nabi Avcı, özellikle Türkiye'ye turist getiren tur operatörlerine verdikleri uçak başına destekle sektöre önemli bir teşvik sağladıklarını vurguladı.

Bakan Avcı bu uygulamayı, kapsamını daha da genişleterek, 2017'de de sürdüreceklerini bildirdi.

Bakan Nabi Avcı, 2017 yılında başlatacakları, hem yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlar hem de yabancı turistler için önemli avantajlar içeren "Büyük Turizm Kampanyası"nın, turizmi en kısa sürede hak ettiği seviyelere ulaştıracağına gönülden inandığını kaydetti.
(Kaynak AA)
(02.02.2017)

  • CB (1).jpg
  • CB (2).jpg
  • CB (3).jpg
  • CB (4).jpg
  • CB (5).jpg
  • CB (6).jpg
  • CB (7).jpg
  • CB (8).jpg