T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

550 BİN TURİST KAPLICA İÇİN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Termal turizmde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye, tesislerinde yılda yaklaşık 550 bin yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Termal tesislere en yoğun talep sırasıyla, Çinliler, Almanlar, Güney Koreliler, Japonlar, Ruslar ve ABD'lilerden geldi. 

Jeotermal kaynak potansiyeli açısından Avrupa'da birinci, kaplıca uygulamaları konusunda ise üçüncü sırada yer alan Türkiye, termal turizmde yerli yabancı turistlerin tercihi olmaya devam ediyor. Termal turizm verilerine göre, Türkiye'deki tesislere yılda yaklaşık 550 bin yabancı ziyaretçi geliyor. 2015'te bu tesisleri en çok sırasıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, Güney Kore, Japonya, Rusya ve ABD'den ziyaretçiler tercih etti. 

3 Milyar Dolar Bekleniyor 

10. Kalkınma Eylem Planı ile 2018'e kadar termal turizmde 100 bin yatak kapasitesine ulaşılması ve 600 bini tedavi amaçlı olmak üzere 1 milyon 500 bin yabancı turiste hizmet sunulması hedefleniyor. Termal turizmden bir yılda 3 milyar dolar gelir elde edilmesi amaçlanıyor. Kültür Turları Müdürü Yakup Yılmaz, Sağlık Bakanlığınca yapılan bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları sonrasında, kaplıcaların sağlığa faydalarının toplumda daha bilinir hale geldiğini belirterek, "Son yıllarda kaplıca ve sağlık turizmi, özellikle kış aylarında çok önemli ivme kazandı" dedi. 

Hem Kayak Hem Termal 

Firma olarak Türkiye'nin farklı noktalarındaki kaplıcalara ve termal tesislere turlar düzenlediklerini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: “Bu bağlamda Afyonkarahisar, Bolu, Çankırı Kurşunlu, Bursa ve Pamukkale, en çok talep gören yerler olarak dikkatimizi çekiyor. İlgiyi daha da artırmak amacıyla kültür turları ve kayak turizmi kapsamında uygun olan yerlerde konaklamanın termal tesislerde yapılmasını sağlıyoruz. Bu şekilde hem buraları tanıtıyor hem de kültür ve kayak tatilini tercih edenlere aynı zamanda termal tesislerden faydalanma imkanı veriyoruz.” 

Türkiye ilk 5 ülke arasında 

Sıcaklıkları 20-110 derece, debileri 2-500 litre/saniye arasında değişebilen bin 500'den fazla kaynağa sahip Türkiye, kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dünyada ilk 5 ülke arasında bulunuyor. Türkiye, Avrupa'da kaplıca kullanımında ise 3. sırada.


Termal sular şifa yönüyle öne çıkıyor. Uzmanlar tarafından, bağışıklık sistemini güçlendirmek, zinde kalmak, hastalık durumlarında ise iyileşme sürecini hızlandırmak için yılda bir kez kaplıca kürü öneriliyor.
(Kaynak Akşam Gazetesi)

(19.01.2017)