T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

'DOĞU'NUN IHLARA VADİSİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR


Ağrı'nın Diyadin ilçesindeki "Doğu'nun Ihlara Vadisi" olarak tanınan ve soğuk hava nedeniyle buzla kaplanan Murat Kanyonu, ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Ağrı'nın Diyadin ilçesindeki "Doğu'nun Ihlara Vadisi" olarak adlandırılan ve hava sıcaklığının sıfırın altında 35 dereceye düşmesi nedeniyle metrelerce buz sarkıtlarının oluştuğu Murat Kanyonu, yoğun ilgi görüyor.

Yörenin güzide turizm merkezlerinden olan ve yamaçlardaki aşınmalarla basamaklı biçimde yaklaşık 60 metre derinliğe kadar uzanan Murat Kanyonu'nda, hava sıcaklığının sıfırın altında 35 dereceye düşmesi sebebiyle metrelerce uzunlukta buz sarkıtları oluştu.

Buz sarkıtlarıyla farklı bir güzelliğe bürünen kanyon, zeminindeki beyaz örtü ve buz sarkıtlarıyla bambaşka bir güzellik sunuyor.

"İshak Paşa Sarayı'nın yanı sıra Murat Kanyonu da ziyaret ediliyor"

Kanyonun tanıtılması için Diyadin Belediye Başkanlığı ile ortak çalışmalar yaptıklarını anlatan İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, "Son dönemde kaplıca çevresinde yapılan yatırımlar bölgenin geleceği acısından umut ışığıdır. Kanyon üzerinde ve çevresinde Diyadin Belediye Başkanlığımızın yapacağı çalışmalara her türlü desteğimizi vereceğiz. İlerleyen süreçte kanyon civarında yapılacak çevre düzenleme projeleri ile ilgili başkanlığımız ile görüştük. Ağrı'ya gelen misafirlerimiz İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı, kaplıcaların yanı sıra Murat Kanyonu da ziyaret etmektedir. Kanyon, yazın doğal güzelliği ile kışın da oluşan buz sarkıtlarıyla muhteşem görüntü oluşturuyor."şeklinde konuştu.

"Buzla kaplanan kanyonları fotoğrafladık"


Ziyaretçilerden Erdi Yaşlı ise Diyadin'in Murat Kanyonu ve kaplıcaları ile önemli turizm değerlerini barındırdığını söyledi.

Her mevsim ilçeyi ziyarete geldiklerini belirten Yaşlı, "Kanyon, kış aylarından dolayı oluşan buz sarkıtlarıyla daha bir güzelleşiyor. Yazın da doğasıyla, yeşillikleri ile farklı güzel oluyor." dedi.

İzmir'den Ağrı'ya gelen Eser Kaya da aslen Ağrılı olduğunu ve arkadaşlarıyla gezi düzenlediklerini söyledi.

Kanyonu "çok güzel ve müthiş bir yer" olarak niteleyen Kaya, "İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı ve Diyadin'deki kanyon ile kaplıcaları gezdik. Buraları ilk defa gören arkadaşlarımız hayran kaldılar. Buzla kaplanan kanyonları fotoğrafladık. Gerçekten burası eşsiz bir güzellik." dedi.
(Kaynak AA)
09.01.2017