T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN AŞÇILAR KUŞADASI’NDA BULUŞUYOR

İngiltere'de yayınlanan Dünyaca ünlü Independent gazetesi yazarlarından Simon Calder'in bütün insanlığa “Türkiye'ye Gidin” çağrısı yanıtsız kalmadı.

Dünyanın dört bir yanından aşçılar, Kuşadası'nda bir araya gelme kararı aldı. 300 aşçı, Anadolu Mutfağı'nın en güzel lezzetini ortaya koymak için kıyasıya yarışacak. 

Efes Kongre Merkezinde 22-25 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (Aegean Hosttech) turizm sektörünün nabzını tutacak.

Anadolu Mutfağını İşleyecekler

Fuar kapsamında düzenlenecek Ege Aşçılar Zirvesi'nde dünyanın dört bir yanından aşçılar bir araya gelecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl gündeme getirdiği “Geleneksel Türk Mutfağı Yarışması” önerisine sahip çıkan Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) bu yıl yarışmanın ana konseptini Anadolu Mutfağı olarak belirledi. Fuar danışma kurulu dün bir araya gelerek son değerlendirmeleri yaptı. TAFED Başkan Vekili Rahmi Yılmaz, “Bu sene turizm sezonu başlamadan bir ilki başaracağız. Anadolu mutfaklarını işleyeceğiz” dedi.

Zengin Katılım

Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin de düzenlenecek yarışmaya Güney Kore'den Tunus'a, Hırvatistan'dan İngiltere'ye, Yunanistan'dan Romanya'ya kadar bir çok ülkeden yarışmacının da katılacağını söyledi. Sezgin, “Bu insanlar Türkiye'ye inanan, onun güzelliğini tüm kalplerinde hisseden insanlar. Bizlerle birlikte olarak tüm dünyaya çok açık bir mesaj verecekler. O mesaj da 'Türkiye'nin yanındayız' olacak” dedi. 

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği (KUPAD), Otel Satın alma Müdürleri ve Eğitimi Derneği, Kuşadası Kaymakamlığı ve Kuşadası Belediyesi işbirliğinde düzenlenecek Aegean Hosttech aynı zamanda Türkiye'nin her yerinden konaklama ve ağırlama sektöründen 200 katılımcı firmaya da ev sahipliği yapacak.

İngiliz Yazara Davet 

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ise Türkiye’ye destek veren İngiliz yazar Simon Calder ile Londra'da bir araya gelerek yazarı Türkiye'ye davet etti.

(Kaynak: Yenişafak)

(06.01.2016)