T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAŞKENT'TE "BİR KAFKASYA MASALI"

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), yeni sanat sezonunun açılışında sahneye koyduğu "Nart Ateşi (Bir Kafkasya Masalı)" gösterisini, Ankara'da sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 

Nartların (Çerkezlerin mitolojik kahramanlarına verilen isim) destanını anlatan gösteri, Ankara'dan gelen yoğun istek üzerine 9 ve 10 Ocak'ta bu bu kentte sahnelenecek.

SAMDOB koro sanatçısı Ayşe Ceylan’ın yazıp yönettiği "Nart Ateşi" ile Çerkezlerin zengin kültür mirası, şarkıları ve danslarıyla sahneye taşınıyor.

Gösteride 152 yıllık bir Çerkezya serüveni ve Çerkezlerin ruhlarındaki diriliş hikayesi de anlatılıyor. Çerkezlerin köklerinden gelen zengin kültür mirasının masalsı dille opera sahnesine taşındığı eserde, Ayşe Ceylan ile Berk Özbek anlatıcı ve solist olarak yer alıyor. Eserin koreografisini David Khozashvili, dekor tasarımını Filiz Dinç, kostüm tasarımını ise Gülnur Çağlayan üstleniyor.

Gösteride SAMDOB sanatçılarına, Ankara Çerkes Derneği Elbruz Halk Dansları Topluluğu ile Badin Müzik Grubu eşlik edecek.

06.01.2017