T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

TANBURİ CEMİL BEY MÜZİĞİMİZİN EN SEÇKİN SİMALARINDAN BİRİ OLMUŞTUR

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Bütün Osmanlı coğrafyasında büyük bir şöhreti olan Tanburi Cemil Bey, hem musiki edasıyla hem de şahsiyetiyle müziğimizin en seçkin simalarından biri olmuştur"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  Tanburi Cemil Bey’in vefatının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen ve onun eserlerinin seslendirildiği özel konsere katıldı.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) gerçekleştirilen konserde, Tanburi Cemil Bey’in eserlerinin yer aldığı albüm ve hayatının anlatıldığı belgeselin tanıtımı da yapıldı.

Etkinlikte konuşan Bakan Nabi Avcı, besteleri, icraları ve günümüze kalan kayıtlarıyla Türk musikisinin en önemli isimlerinden olan Tamburi Cemil Bey’in rahmet ve şükranla anıldığını belirtti.

Tanburi Cemil Bey Müziğimizin En Seçkin Simalarından Biri Olmuştur

"Her ne kadar ismi tamburla anılsa da birçok enstrümanın icrasında usta bir isim olan Tanburi Cemil Bey, bildiğiniz üzere yaylı tamburun mucidi, bu enstrümanı müziğimize kazandıran çok önemli bir sanatçıdır.

Müziğin yanı sıra başta Yahya Kemal olmak üzere birçok yazar ve edebiyat adamının da hayatında çok önemli izler bırakmış bir sanatkardır. Bütün Osmanlı coğrafyasında büyük bir şöhreti olan Tanburi Cemil Bey, hem musiki edasıyla hem de şahsiyetiyle müziğimizin en seçkin simalarından biri olmuştur. Zarif, beyefendi, sakin, mütevazı, az konuşan, sözünü sanatıyla söyleyen bir insan olarak hem dün hem de bugün hepimiz için, sanatçılarımız, müzisyenlerimiz için örnek bir kişilik olan Tanburi Cemil Bey'in eserlerinden oluşan bu anlamlı konseri icra edecek olan bütün sanatçılara çok teşekkür ediyorum."

Programa Bakan Avcı'nın yanı sıra, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ve davetliler katıldı.

Konser sonrasında protokoldekiler, AKÜ Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesini gezdi.

05.01.2017

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg