T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

KAZAKİSTAN'DA TÜRK FİLMLERİ HAFTASI BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yerli Düşünce Derneği tarafından Türkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA), Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği, Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin desteğiyle düzenlenen Türk Filmleri Haftası başkent Astana’da başladı.

Jastar oyun tiyatrosunda düzenlenen film haftasının açılış törenine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ordu Milletvekili Yerli Düşünce Derneği Başkanı Mehmet Gündoğdu, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve TİKA Astana Koordinatörü Ali İhsan Çağlar’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ve açılış konuşmaların yapılmasının ardından izleyicilere 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili kısa film izletildi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sinema ile dilde, fikirde ve işte bir olmanın daha da çabuk olacağına inandığını belirterek, “Hayalim Türk dünyasındaki filmlerin birbirlerinin şehirlerinde oynaması. Bu vesileyle bir Türkmen, Kırgız, Özbek ve Anadolu Türkü birbirlerinin hayatlarını öğrensinler.” dedi.

Topçu, bütün Türk dünyasında bilinen Köroğlu, Manas Destanı veya Göktürk Anıtları ile ilgili ortak senaryoların yazılabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Uyanık da Türk film haftasının Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yıl dönümüne hitaben yapıldığını hatırlatarak, “Bu vesileyle iki kardeş ülke arasında kültürel, sosyal, sanatsal ilişkilere katkı yapmak düşüncesiyle bu etkinlik düzenlenmiştir. Böylelikle Türk filmlerinden güzel bir demet sunarak, Türk insanın yaşantısını, Anadolu’daki hayatını Kazak kardeşlerimiz izleme imkanı bulacaktır.” şeklinde konuştu.

Ordu milletvekili Yerli Düşünce Derneği Başkanı Gündoğdu, film haftası için ünlü Türk sinema oyuncuları ve yönetmenlerinin geldiğini belirterek, “İnşallah bundan sonra ortak projelere imza atacağız. Kazakistan filmlerini de Türkiye’de böyle bir organizasyonla Anadolu’daki seyircilerle buluştururuz.” ifadesini kullandı.

TİKA Astana Koordinatörü Çağlar, sanatın toplumların birbirini tanıması, ilişkilerini geliştirmesi açısından güçlü araç olduğuna dikkati çekerek, “Biz TİKA olarak bunun farkındayız. Dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesiyle başlamış olan bu Türk Filmleri Haftasını her alanda destekliyoruz.” dedi.

Projenin gelecekte Kırgızistan, Türkmenistan gibi diğer Türk ülkelerinde de gerçekleştirilmesinin planlandığını aktaran Çağlar, dost ve kardeş ülkelere, Türk tarihini ve kültürünü daha da yakından tanıtma imkanı bulmaları için projeyi sonuna kadar desteklemeye devam edeceğini kaydetti.

22 Aralık tarihine kadar sürecek olan Türk Filmleri Haftasında 2017 yılında Oscar ödülüne aday Kalandar Soğuğu, Ertuğrul, Üç Göl, Unutursam Fısılda, Patron Mutlu Son İstiyor filmlerinin Kazak seyircileriyle buluşması bekleniyor.
(KAYNAK AA)
20.12.2016