T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

ÇOCUK FİLMLERİ ESKİŞEHİR’DE

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen “Çocuk Filmleri Festivali” 29 Kasım – 2 Aralık 2016 tarihleri arasında Eskişehirli çocuklarla buluşuyor. 

29 Kasım Salı günü saat 13.00’da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek etkinliğin açılışında 2015 yılında  Toronto Uluslararası Film Festivali  En İyi Kısa Animasyon Ödülü’nü kazanan “Deniz Tutkusu” (Jonas on the Sea) adlı filmin gösterimi yapılacak. Aynı zamanda bir ilke imza atılarak açılış filmi engelli çocuklarca da sesli betimlemeli olarak izlenebilecek.

Çocukların ve ailelerinin katılacağı tören, “Palyaçonuz ile Neşeli Oyunlar”, “Uzaylı Kız ile Yüz Boyama” gibi eğlenceli bölümlerin yer aldığı etkinlikler ile devam edecek. 

Festivalin yarışma bölümünde yer alan filmler arasından seçilecek “En İyi Film” ise yaşları 7-12 arasında değişen Çocuk Jürisi tarafından belirlenecek. 

Festival süresince Dünya çapında ödüller almış toplam 30 film çocuklar ile buluşacak. Bu filmlerinden diyalogsuz olanlar ise Masalcı Abla Fulya Aksular tarafından çocuklar için hikâyeleştirilerek anlatılacak.

Film gösterimlerinin yanı sıra, çocukların sinema sanatına olan ilgisini arttırmak ve bu büyülü dünyanın mutfağına inmelerini sağlamak için Anadolu Üniversitesi işbirliği ile Animasyon ve Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri gerçekleştirilecek.

(28.11.2016)