T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN NABİ AVCI: “TÜRK DÜNYASI BİLİM VE SANAT MERKEZİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİNE DEVREDİLECEK.”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi  Avcı: "Bugün itibariyle Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'ndan tamamlanmak üzere devralınan 15 projeden 10'u tamamlanmıştır."
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'ndan tamamlanmak üzere devralınan 15 projeden 10'unun tamamlandığını söyledi.
 
Türk Dünyası Vakfı 2016 Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Bakan Nabi Avcı, Eskişehir'in 2013 yılında Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olarak ilan edildiğini anımsattı.
 
Eskişehir'in 2013 yılı boyunca Türk dünyasının dört bir yanından gelen misafirleri ağırladığını belirten Bakan Nabi Avcı, aynı zamanda Eskişehir'den birçok kişinin Türk dünyasına ait ülkelere götürüldüğünü vurguladı.
 
Eskişehir'in 2013-2014 yılları boyunca Türk dünyasının kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin merkezi haline geldiğine işaret eden Bakan Nabi Avcı konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Pek çok güzel etkinliğe imza atıldı. Tüm bunlar yasa ile kurulan Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ile yürütüldü. Kalıcı eserlere imza atıldı, tarihi eserler restore edilerek Eskişehir ve Türk dünyasının hizmetine sunuldu. Başlatılan işlerin ajansın yasal süresi içinde bitirilmesi mümkün değildi. Dolayısıyla ajansın başlattığı ve henüz sonuçlanmamış güzel işlerin bitirilmesi maksadıyla Türk Dünyası Vakfı kuruldu. Vakıf, ajanstan devraldığı işleri tamamlamak için hizmete koyuldu. Bu süreçte Türk Dünyası Vakfının mütevelli heyeti ve yönetim kurulu gerçekten büyük fedakârlıkla pek çok yarım kalan işi tamamladı. 
 
Bugün itibariyle Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'ndan tamamlanmak üzere devralınan 15 projeden 10'u tamamlanmıştır. Kalan 5 projenin 3'ü Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumluluk alanına girdiği için Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarıyla yürütülüyor. Diğer iki proje de Türk Dünyası Vakfı tarafından tamamlanmak üzeredir.''
 
Daha önce açıklanan stratejik planda 38 hedefin tanımlandığını da hatırlatan Bakan Nabi Avcı, "Bu hedefleri gerçekleştirmek üzere 39 etkinlik tasarlanmıştı. Kurulduğumuz günden bu yana hemen hemen bunların tamamını gerçekleştirdik. Stratejik planımızda öngördüğümüz hedefleri bugün itibariyle yüzde 72 oranında tamamlamış bulunmaktayız." ifadesini kullandı. 
 
Yeni Stadın Parasını Türk Dünyası Vakfı Bütçesinden Karşıladık
 
Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de Türk Dünyası Vakfı tarafından kente kazandırılan ve yapımı tamamlanma aşamasına gelen Türk Dünyası Bilim ve Sanat Merkezinin protokolle Anadolu Üniversitesinin hizmetine sunulacağını bildirdi.
 
Eskişehir'e yeni stadyum yapılmasında Anadolu Üniversitesinden destek gördüklerine değinen Bakan Nabi Avcı ''Başka şehirlerde kent merkezinde kalan stat yerleri TOKİ'ye devrediliyor. TOKİ buraları yapılaşmaya açarak kazandığı gelirle yeni statlar yapıyordu. Eskişehir'de biz bunu yapmadık. Eskişehir'de Türk Dünyası Vakfı Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle eski stat alanının yapılaşmaya açılmaması için yeni stadın parasını Türk Dünyası Vakfı bütçesinden karşıladık." dedi.
 
Türk Dünyası Bilim Şenliği'nin üçüncüsünün Şanlıurfa'da yapılacağına işaret eden Bakan Nabi Avcı, ''Bu şenlik için vakıftan herhangi bir para çıkmıyor. Burada Şanlıurfa Valiliği, Türk Dünyası Vakfına jest yapıyor ve şenliğin masraflarını üstleniyor. Bundan dolayı şenliğin üçüncüsü Şanlıurfa'da yapılacak." ifadesini kullandı.
 
Etkinliğe, Türk Dünyası Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir ile vakfın yönetim kurulu üyeleri katıldı.

(27.11.2016)

 • TDV6.jpeg
 • TDV10.jpeg
 • TDV3.jpeg
 • TDV11.jpeg
 • TDV5.jpeg
 • TDV8.jpeg
 • TDV9.jpeg
 • TDV7.jpeg
 • TDV4.jpeg
 • TDV2.jpeg
 • TDV1.jpeg