T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

UNESCO TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONUNA KATKI SUNMAK İSTERİM

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz’u Bakanlık makamında kabul etti.
 
UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun çalışmalarına, talimattan ziyade katkı sunmak istediğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, görüşmede, kadim medeniyetlere beşiklik etmiş Türkiye ile partnerliğin öneminin muhataplara anlatılması gerektiğine işaret etti.  
 
Türkiye’nin İri ve Diri Olması Dünya Barışı İçin Faydalı Olur
 
“Çalışmalarınız konusunda talimattan ziyade katkımız olmasını isterim. Kültür varlıkları konusunda ne kadar zengin bir ülke olduğumuzu 23 ili gezince daha iyi gördük.
 
Siyaseti ilke ve ideal üzerinden yaptığımız için bir siyasetçi olarak zaten bunların farkındaydık ve siyaseten öncelik verdiğimiz işlerdi. Kültürel varlıklarımıza, kültürel değerlerimize, medeniyetimize baktığımız zaman ne kadar büyük bir coğrafyaya sahip olduğumuzu görüyoruz.
 
Uluslararası toplantılarda bizi muhataplarımızla hasım gibi yapmaktan ziyade bizimle birlikteliklerinden dolayı kendilerinin çok şey kazanacağını nasıl ifade edileceğimiz önemli.
 
Türkiye ile partnerlik, bu kadar kadim medeniyetlere bekçilik etmiş bir millete nasip olmuşsa, muhataplarımız keşke bunu anlasalar ve etnik, mezhebi terör örgütleri üzerinden bu coğrafyada menfaat aramak yerine ay yıldızla yapsalar bu işi daha güzel olur. Türkiye’nin diri olması iri olması dünya barışı için faydalı olur.”
 
Ön Yargılar Kültürler Arası Yakınlaşmayı Önlüyor
 
UNESCO Genel Konferansı’nın 1 Kasım’da düzenlenecek buluşmasına Türkiye Milli Komisyonu olarak katılacaklarını belirten Başkan Öcal Oğuz ise görüşmede Bakan Yalçın Topçu’dan desteklerini istedi.
 
UNESCO toplantısı ile ilgili Bakan Topçu’yu bilgilendiren Başkan, toplantı sonrası iletecekleri sonuçların TBMM’den geçmesi hususunda yardım talep etti.
 
Kazakistan’ın, UNESCO’ya kültürlerin yakınlaşması adı altında bir öneri getirdiğini ve bunun 2013 yılında kabul edildiğini de ifade eden Öcal Oğuz, 2013-2022 yıllarının dünyada kültürlerin yakınlaşmasının 10 yılı olarak ilan edildiğini sözlerine ekledi.
 
Ön yargılar aşıldığı takdirde, Türkiye’nin cevherini, kadim medeniyetlere sahip olma kültürünü ve onun üzerine yeni medeniyetler inşa etme birikimini herkesin fark edeceğini belirten Başkan Oğuz, “Kültürler arasında yakınlaşmayı engelleyen daha çok ön yargılar ve oluşturulmuş imajlar. Bunu kırabilmenin en iyi yolu da kültürler arasında yakınlaşmayı sağlamaktır. Bizim bu yakınlaşmayı sağlamak için çalışmaya ısrarla devam etmemiz gerekmektedir.” dedi. 

 • DSC_7480.JPG
 • DSC_7499.JPG
 • DSC_7502.JPG
 • DSC_7503.JPG
 • DSC_7489.JPG
 • DSC_7497.JPG
 • DSC_7483.JPG
 • DSC_7485.JPG
 • DSC_7487.JPG
 • DSC_7516.JPG
 • DSC_7512.JPG