T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ YENİLENİYOR

“Bakan Yalçın Topçu’dan Sarıkamış’a 2 Milyon Ödenek”
 
Türkiye’nin kış turizminde en önemli kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış Kış Sporları Turizm Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun talimatıyla yenileniyor.
 
Doğu’nun Alpleri olarak adlandırılan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne geçtiğimiz eylül ayında bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırının izleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından siliniyor.
 
Bakan Yalçın Topçu’nun talimatıyla merkezin atıl durumda kalmaması ve işler nitelikteki bölümlerine bölücü teröristler tarafından verilen zararların giderilerek 2015 yılı kayak sezonu öncesinde hizmete girmesinin sağlanması amacıyla 2 milyon lira ödenek temin edildi.
 
Bakan Topçu’nun Kars Valiliği emrine göndereceği ödenek, saldırı sonucu zarar gören tesisin yeniden işler hale getirilmesi için kullanılacak.
 
Pistlerin Uzunluğu 18 Kilometreye Ulaşacak   
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında kış sporları turizm merkezi olarak ilan edilen Kars Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye’nin uluslararası ölçekte hizmet sunabilecek potansiyele sahip merkezleri arasında yer alıyor.
 
Doğu’nun önemli gelir kaynakları arasında yer alan ve 10 adet turizm tesisiyle toplam bin 109 yatak kapasitesine sahip olan Sarıkamış Kış Sporları Turizm Merkezi’nin 2008 yılında onaylanan 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planıyla 12 bin yatak kapasitesine ulaştırılması bekleniyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı ilgili çevre düzeni planı doğrultusunda bugüne kadar Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 5 adet mekanik tesis hattı öngörülerek toplam 4 bin 148 kişi/saat taşıma kapasiteli 3 adet mekanik tesis hattı inşa edildi.
 
Bakanlığın çevre düzeni planı sonrasında inşa edilen 8 adet kayak pisti ile toplam 13 bin 400 metreye ulaştırılan kayak pistinin uzunluğu, çalışmaların tamamlanmasının ardından alp disiplini sporları için yaklaşık 18 kilometreye çıkacak.
 
Türkiye’nin uluslararası kış turizm merkezleri arasında yer alan Sarıkamış’a büyük önem veren Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu ise, merkezde öncelikle terör saldırıları sonucu tahrip edilen bölümlerin yeniden hizmet verebilir duruma getirilmesini, ardından da sürdürülen genişletme çalışmalarının hızlandırılarak bir an evvel bitirilmesini hedefliyor.