T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

KIBRIS TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN MİLLİ MESELESİDİR

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu ile beraberindeki heyeti makamında ağırladı.
 
Kıbrıs’ın dünyada hak ettiği yeri almasının devlet ve millet olarak en büyük arzuları olduğunu dile getiren Bakan Yalçın Topçu, uluslararası her platformda KKTC’yi gündeme getirdiklerini kaydetti.
 
Kıbrıs’ın denizi ve kumu haricinde kültürel varlıklarının da olduğuna dikkati çeken Bakan Yalçın Topçu, görüşmede, turizme siyasetin sınır koymaması gerektiği vurgunu yaptı.
 
Kıbrıs’ın Dünyada Hak Ettiği Yeri Alması En Büyük Arzumuzdur
 
“Kıbrıs şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum ve Kıbrıs’ın büyük kahramanı Sayın Denktaş ile mazimiz ve hatıralarımız olduğu için özellikle ona da rahmet diliyorum. Biz geçmişte kendisiyle bir mesai paylaşma imkânı bulmuştuk. Sayın Denktaş’ın biz de çok hoş bir hatırası vardır.
 
Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin milli meselesidir. Bundan asla ve asla vazgeçmeyecektir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyada hak ettiği tanınmayı, hak ettiği yeri alması en büyük arzumuz, en büyük emelimizdir. Devlet olarak da, millet olarak da böyle bir arzu içerisindeyiz.”
 
Nerede Bir Uluslararası Toplantı Bulsak KKTC’yi Gündeme Getiriyoruz
 
“Geçtiğimiz gün T20 ülkelerinin Turizm Bakanlarıyla toplantımız vardı. Bizim o toplantıda ilk aklımıza gelen KKTC’nin turizmle ilgili ne kadar önemli bir yer olduğu ve oradaki tesislerin insan envanterinin Avrupalı ya da Batılı dostlarımızı ne kadar rahat ettirebileceği yönündeki görüşlerimizi aktardık.
 
Nerede bir uluslararası toplantı bulsak mutlaka KKTC’yi gündeme getiriyoruz ve gerekli şeyleri söylüyoruz. Bunlar diplomatik esaslarla daha farklı şekillerde yapılıyor. Umut ederiz ki bu görüşmeler her iki toplumunda hak ve menfaatlerine göre, uluslararası mütekabiliyet esaslarına göre olur ve buradan her iki toplum için de huzur, barış çıkar.
 
Devletler insanların mutluluğunu sağlamak için vardır. Her iki taraftaki yetkililerin kendi toplumlarının mutluluğunu isteyerek hareket etmelerini isteriz biz.”
 
Kıbrıs’ın Deniz ve Kumu Haricinde Kültürel Varlıkları da Var
 
“Biz gönülleri bir olan insanlarız. Şu anda ayrı bir ad altında olmak bir şey ifade etmez. Bunun faydaları da olabilir. O faydalar noktasında inşallah hareket ederiz biz de.
 
KKTC’nin sadece denizi ve kumu yok. KKTC’nin kültürel varlıkları da var. Bunun tanıtılması ve tanınması noktasında Türkiye’ye ve bakanlığıma da çok şeyler düşüyor. Bunlarla ilgili bürokrat arkadaşlarımızın da hazırlıkları var.
 
Ne yazık ki kendi kültürel varlıklarımızı, kendi turizm değerlerimizi yurt içi turizmi hızlandırmak veya Türkiye insanını Kıbrıs’a, Kıbrıs insanını Türkiye’ye taşımak gibi noktalarda biraz eksiklerimiz var. Bunlar giderilebilir. Kıbrıs’taki kardeşlerimizin Türkiye’nin bütün kültürel varlıklarını, kültür-turizm değerlerini görüp öğrenmesine imkan kılacak zemin hazırlanmalı. Kıbrıs için de aynı şeyler geçerli.
 
Nüfus cüzdanınızla gidilebilmesi, çifte vatandaşlık imkânları gibi güzel şeyler var ve bunlar mümkünse daha çok artırılabilir. İç turizmi hızlandırmak önceliğimiz olmakla birlikte KKTC’nin var olan turizm ve kültür varlıkları potansiyelini Türkiye’nin yardımlarıyla daha fazla artırmak, uluslararası toplantılarda KKTC’nin yer almasını sağlayabilmek en büyük arzumuzdur.”
 
Turizme Siyaset Sınır Koymamalı
 
“Siyaset aslında turizme sınır koymamalı. Tanımadığımız ülkelerde bile insanlarımız gidip gelirse bunlar her iki ülkenin de menfaatine olur. Bazı handikapları ve düşmanlığı bilmemek, tanımamak oluşturuyor. Turizm bilmek ve tanımak üzerine olmalı. Siyasetle turizm sınırlandırılmamalı. Turizm ve kültür hizmetlerinin önü açılırsa dünya barışına katkıda bulunulur. Dünya herkese yeter.
 
Ülkeleri askerle zaptetmeye, kan dökmeye gerek yok. Kültür ve turizm yoluyla biz insanlara barışı götürebiliriz, imkânları paylaşabiliriz. Herkesin birbirine ihtiyacı var. İnşallah Türkiye’de siyasi istikrara kavuşur en kısa zamanda. KKTC’de inşallah en kısa zamanda daha çok huzura, daha çok refaha kavuşur. Türkiye’de bundan sonra katkılarını artırarak devam ettirir ve inşallah bana da çok daha iyi, fark edilir şeyler yapma imkânını verir bu görev.”      
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu ise yaptığı konuşmada Avrupa’ya KKTC’yi tanıtmaya çalışırlarken aslında anavatana kendilerini tanıtma ve anavatanı tanıma yönünde çok eksikler bıraktıklarını söyledi.
 
KKTC ekonomisi için turizmin lokomotif bir sektör olduğunu dile getiren Bakan Sucuoğlu, kültür turizminde olması gereken seviyelere ulaşamadıklarını ancak eksiklikleri tamamlamak için yoğun olarak çalıştıklarını kaydetti.
 
Türkiye ile her alanda olduğu gibi turizm alanında da ilişkilerini arzu edilen seviyelere ulaştırmak istediklerini belirten Sucuoğlu konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun turizme yönelik görüşlerini de almak istediklerini ifade etti
01.10.2015
 
 • DSC_1345.JPG
 • DSC_1360.JPG
 • DSC_1371.JPG
 • DSC_1348.JPG
 • DSC_1377.JPG
 • DSC_1441.JPG
 • DSC_1437.JPG
 • DSC_1388.JPG
 • DSC_1395.JPG
 • DSC_1408.JPG
 • DSC_1414.JPG
 • DSC_1415.JPG
 • DSC_1418.JPG
 • DSC_1421.JPG
 • DSC_1428.JPG
 • DSC_1434.JPG
 • DSC_1384.JPG
 • DSC_1352.JPG
 • DSC_1372.JPG
 • DSC_1339.JPG